HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Po COVID-e nás čaká ďalšia vlna umieraní, na chrípku a neliečené choroby, varuje profesor Flegr

Jaroslav Flegr varuje, že budúca zima bude v znamení umierania na chrípku. Zdroj: FB / Jaroslava Flegr

Svet trápi nebezpečný koronavírus už takmer rok a pol, pričom za ten čas mu na celej planéte podľahlo približne dva a pol milióna ľudí. Čo nás však čaká ďalej? Na túto otázku sa pokúšal dať na sociálnej sieti odpoveď uznávaný český vedec evolučnej biológie a parazitológ Jaroslav Flegr.

Jaroslav Flegr vo svojom statuse priznáva, že od začiatku pandémie prognózoval jej vývoj už trikrát. A ako sám priznáva, pomerne úspešne. I teraz sa môžeme tešiť na dobré leto a aj jeseň, no zima bude opäť zlá. Podľa uznávaného vedca ale nemáme vyhrané, pretože nasledujúca zima bude v znamení chrípky, ktorá môže byť oveľa horším problémom ako Covid

Počet novo nakazených osôb klesne v apríli pod dve tisícky denne a v máji pod tisíc

Štvrtá vlna čoskoro skončí a s nárastom teplôt sa infekcia vírusu výrazne zníži. „Dobre som tipoval, že epidémia sa v lete rozpadne. Infekčnosť vírusu sa zníži a prevláda ešte „bohatšia“ mutácia s nižšou virulenciou. Tiež som dobre odhadoval, že epidémia začne opäť návratom detí do škôl. A že vysokoškoláci sa do hľadiska nevrátia vôbec. Úplne mi neunikol fakt, že dovolenkári nám sem prinesú viac virulentných zahraničných mutácií,“ hodnotí v úvode svojho statusu Flegr.

Tiež odhadoval, že štáty začnú zatvárať hranice až na jeseň, aj to, že budeme musieť zaviesť tvrdé obmedzujúce opatrenia na uvoľnenie a sprísnenie pod tlakom rôznych lobov. „Dobre som uhádol, že infekcia a virulencia vírusu sa výrazne zvýši ako zimný nástup – začnú sa šíriť mutácie „zlého“. Predpovedal som nástup januárovej vlny, aj to, že bude horšia ako tá jesenná, že v decembri budeme najhorší na svete nielen v počte infikovaných, ale aj v počte mŕtvych na milión obyvateľov,“ hodnotí svoje predchádzajúce predpovede uznávaný parazitológ.

Podľa Flegra sa štvrtá vlna čoskoro skončí a s nárastom teplôt sa infekcia vírusu výrazne zníži. „Počet novo nakazených osôb klesne v apríli pod dve tisícky denne a v máji pod tisíc,“ predpovedá Flegr, podľa ktorého však pokles počtu pacientov v nemocniciach, najmä na jednotkách intenzívnej starostlivosti bude nepríjemne pomalý. „Do konca leta pribudnú lieky a terapeutické procedúry, ktoré môžu výrazne zvýšiť šance chorých na uzdravenie. Objavia sa vakcíny druhej generácie. Vírus proti nim poruší imunitu mutáciami len ťažko. Sputnik a možno sa začnú vyrábať nejaké čínske vakcíny v dobrej (a nadštandardnej) kvalite mimo Ruska a Číny a dostane európsky certifikát (už zaslúžene),“ píše ďalej profesor evolučnej biológie a parazitológ.

Nespoliehajme sa na autoimunitu, ochráni nás iba vakcína, tvrdí vedec Jaroslav Flégr

Epidémia bude pravdepodobne pod kontrolou, kým sa opäť nezačne zimné počasie

Leto bude podľa Flegra znamením boja proti importu zahraničných mutantov vírusu a aj s dezinformátormi, ktorí sa budú snažiť torpédovať procesy očkovania, sledovania a preventívneho testovania a natiahnuť tak epidémiu na ďalší rok. „Na jeseň začnú bežne prezenčné hodiny – vďaka pravidelnému PCR testovaniu, aj obchody a pravdepodobne aj reštaurácie budú otvorené – vďaka covidovým pasom. Epidémia bude pravdepodobne pod kontrolou, kým sa nezačne zimné počasie. S ochladzovaním však infekčnosť vírusu opäť stúpne a zimný mutanti sa začnú šíriť,“ predpovedá vedec, podľa ktorého bude zimná vlna epidémie, a tým aj intenzita lockdownov, miernejšia ako tohtoročná najmä vzhľadom na vyspelú imunizáciu obyvateľstva a existenciu kapacít na preventívne PCR testovanie. „Veľkým problémom jari budúceho roka môže byť vlna chrípky a iných respiračných ochorení. Tým, že sme ich tu dva roky nemali v dôsledku prijatých proti Covidových opatrení, znížila sa imunita voči týmto ochoreniam v populácii,“ varuje Flegr.

Po odložení masiek je podľa vedca s veľkou istotou očakávaný príchod extrémne silnej vlny vírusu. „V úspešnejších krajinách, kde sa budúcu zimu zaobídu bez protiepidemických opatrení, môže byť chrípka oveľa horší problém ako Covid. Z týchto krajín bude chrípka dovážaná až k vám. Ja osobne sa preto dám proti nej prvýkrát v živote tento rok zaočkovať,“ prezradil český vedec, podľa ktorého ak nepríde akýkoľvek iný darček z Číny, ďalšie roky budú normálne. „V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi stúpne iba úmrtnosť a chorobnosť a tiež sa zníži priemerný život. To všetko v dôsledku poškodeného zdravia zanedbateľného percenta bývalých pacientov s covidom a aj minuloročného a dlhoročného rozkladu zdravotnej starostlivosti o preventívnu a odloženú zdravotnú starostlivosť. Tieto následky covidu a nepriaznivej morovej stratégie budú jasné ešte dlhé roky,“ prognózuje na záver Jaroslav Flegr.

Temná predpoveď biológa Flegra: stotisíc mŕtvych, pravdepodobne s tichým súhlasom politikov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info