fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pellegrini: „Táto koalícia zmenila štát na stanový tábor, nechápe inštitúty ani pravidlá“

Podľa Petra Pellegriniho táto vláda premenila Slovensko na stanový tábor bez pravidiel. Fotokoláž (via TASR)

„Rekonštrukcia vlády? Nie, je to nedôstojné divadlo,” hodnotí odchody a návraty ministrov a urovnanie koaličnej krízy hlavný oponent vládnej koalície, predseda Hlas-SD Peter Pellegrini.“ Citát pochádza z rozhovoru, ktorý poskytol Pellegrini portálu parlamentneisty.sk.

Autor rozhovoru s Petrom Pellegrinim Ľudovít Kusal nazval svoj text na portáli paramentnelisty.sk „Pellegrini: Ľudia rozhodnú. Je spôsob, ako vyhnať Matoviča z vlády“. Redakcia HD z neho vyberá nasledujúce pasáže:

Jediný vlastník OĽANO určuje politiku štátu

„Ako politik uvažujem, čo toto politické divadlo prinesie štátu a ľuďom, ktorí tu žijú. Akú perspektívu dá táto koalícia ľuďom po tom, čo rozvrátila štát. Čo umrelo vďaka jej zlyhaniam 10 000 ľudí a ekonomická a sociálna pomoc zlyhala. Nemôžeme to nazývať rekonštrukciou vlády, keď Matovič si vymenil s Hegerom iba stoličku. A bude ako jediný vlastník OĽANO určovať politiku tejto strany aj štátu. Ako minister financií je vlastne tieňovým premiérom.“ Hovorí v rozhovore pre parlamentnelisty.sk Peter Pellegrini.

Vláda v marci nerobila nič, tak nech darujú výplaty na dobročinnú vec, vyzýva ministrov Pellegrini

Negatívny príklad

Expremiér vo svojich názoroch pokračuje pomerne ostro. „Cez Všeobecnú pokladničnú správu bude určovať chod ministerstiev a ovplyvňovať ich priority. Navyše ako usvedčený daňový podvodník bude negatívnym príkladom pre všetkých podnikateľov. Matoviča nebavilo riadiť štát a som presvedčený, že tak to bude aj v prípade rezortu financií.“

Nástup Hegera prekryl zlyhania koalície

Na adresu nielen Matoviča expremiér Pellegrini okrem iného v rozhovore pre parlamentnelisty.sk povedal: „Už som zaregistroval, že odmietol ponuku Sulíka ísť na zmierovací obed. Zaregistroval som, že poslanec Gyimesi spochybnil Bezpečnostnú stratégiu a samotného ministra zahraničných vecí Korčoka. To len svedčí, že nástup Hegera len prekryl ročné zlyhania tejto koalície. Vybrali si akýsi politický time out, ale konflikty a hádky budú pokračovať ďalej. Je len otázkou času, keď sa opäť rozhoria. A to nie je dobrá správa pre Slovensko, ktoré bude o chvíľu po zdravotnej pandémii čeliť tej ekonomickej.“

Zlá koaličná réžia

„Nedôstojné politické divadlo nazývané rekonštrukcia vlády, počas ktorého bol vypnutý štát a zomrelo zbytočne 2 000 ľudí, bolo plne v zlej réžii koalície. Ako opozícia sme vyzvali prezidentku, aby neprijala návrat ministrov do kresiel po demisii. Aby nevymenovala Igora Matoviča za ministra financií a ministri vrátili plat za mesačné ničnerobenie pre ľudí. Zároveň sme predostreli myšlienku ustanovenia vlády odborníkov, ktorí by v pokoji doviedli krajinu k predčasným voľbám. Naďalej intenzívne beží podpisová akcia na vypísanie referenda o ukončení pôsobenia tejto vlády. Verím, že do konca apríla predložíme dostatočný počet podpisov do prezidentského paláca.“ Vysvetľuje Pellegrini kroky opozície, ako zabrániť tejto politickej fraške s desivými dôsledkami.

Pellegrini: Slovensko má najhoršiu vládu v jeho histórii. Čím skôr odíde, tým lepšie

Čaká nás ekonomická pandémia

„Ekonomickí experti upozorňujú, že vládna pomoc je nedostatočná. Všetci uznávajú opodstatnenosť špeciálnej pomoci pre gastro, turizmus, kultúru a šport. A varujú pred adresnosťou, ktorá túto pomoc dusí. Nie sme stranou politického hejtu a budeme verejnosti a ohrozeným skupinám ponúkať riešenia. Viacero odborníkov totiž varuje, že mimoriadnu pomoc treba zorganizovať rýchlo. Aby ju firmy a ľudia dostali ešte do konca tohto roka.“ Pripomína obrovský problém v rozhovore pre parlamentneisty.sk Peter Pellegrini.

Očakávajme ďalšie konflikty

„Považujem menovanie Igora Matoviča za škodlivé pre Slovensko. Richard Sulík ho nazval pomstychtivým človekom a ľudia sa v dospelosti už nemenia. Takže očakávam ďalšie konflikty a nestabilitu. Pre Slovensko a jeho budúcnosť by bolo dobré, keby táto vláda chaosu, neprofesionality odišla čo najskôr do zabudnutia.“ Pokračuje vodca strany Hlas.

„Igor Matovič však sedí po boku nového predsedu vlády ako minister financií, je jej sivou eminenciou. Takže nevidím veľký priestor na autonómnosť pána Hegera. Preto je názov druhá Matovičova vláda výstižný.“

U nás nefungujú základné veci, ktoré majú zachraňovať životy, konštatuje Peter Pellegrini

Zneužili inštitút demisie

Peter Pelegrini pripomenul aj udalosti okolo demisií členov prvej vlády Igora Matoviča: „V minulosti podávali ministri demisie na základe vážnych udalostí. Pád lietadla, vražda novinára. A dnes sme boli svedkami nechutného politického divadla, ktoré devalvovalo tento vážený inštitút demokracie. Tu sa stali len predmetom politického vydierania a pozičných hier. Táto koalícia zmenila štát na stanový tábor, nechápe inštitúty a pravidlá, ktoré formujú dlhodobo štát. Preto sme navrhli prezidentke, aby ministrov, ktorí podali demisie, už nevymenovala. Táto politická nekultúra, ktorú týmto divadlom napáchali, sa nám raz ešte vráti.“

Pellegrini a referendum

„Dali sme reálnu šancu sa ľuďom vyjadriť a rozhodnúť. Nie je to risk, ale šanca pre ľudí zmeniť chod vecí a tým prinavrátiť zdravý rozum pri spravovaní veci verejných. Ako s touto šancou naložia, je zodpovednosť nás všetkých. Chcem ešte raz zdôrazniť, že referendum nebude len politickou iniciatívou Hlasu-SD alebo opozičných strán. Je to hlavne o rozhodnutí ľudí a ich ochote sa referenda zúčastniť. Majú to len a len vo svojich rukách.“ Povedal v závere rozhovoru pre portál parlamentnelisty.sk Peter Pellegrini.

(Medzititulky red. HD.)

Pellegrini: Toto divadlo koalície je urážkou všetkých, živých aj mŕtvych na Slovensku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info