HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lavrov: Rusko a Čína neuzavrú pakt proti NATO, pretože exkluzívne kluby sú kontraproduktívne

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. FOTO TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavorv vyhlásil, že Rusko a Čína neuzavrú pakt proti NATO, pretože exkluzívne kluby sú kontraproduktívne. Šéf moskovskej diplomacie to povedal na tlačovej konferencii počas návštevy Indie. Informuje portál RT.

Aj keď vzťahy Moskvy s Pekingom sa čoraz viac zbližujú, obe strany nevidia žiadne výhody uzavretia formálnej aliancie namierenej proti NATO, uviedol Lavrov. „Rusko-čínske vzťahy dosiahli najlepšiu úroveň v dejinách. Tieto vzťahy však nepovedú k cieľu vytvoriť ozbrojenú alianciu,“ povedal šéf ruskej diplomacie.

Lavrov odsúdil nedávne úvahy USA o vytvorení blízkovýchodnej paralely NATO, respektíve ázijského NATO. Ruský minister zahraničia minulý týždeň odmietol vyjadrenia generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, ktorý obvinil zo zhoršenia vzťahov s alianciou Moskvu. Lavrov vysvetlil, že dialóg s NATO sa neuskutočnil nie preto, že „my sme odmietli spolupracovať, ale preto, lebo sme tam nechceli len tak sedieť a počúvať o Ukrajine“.

„NATO nemá nič spoločné s Ukrajinou. Avšak vždy keď hovoria o zvolaní Rady Rusko-NATO, vždy trvajú že prvou témou by mala byť Ukrajina. Sadli sme si s nimi už viackrát. Vypočuli sme ich, ale už to všetko poznáme,“ vyhlásil Lavrov.

Krym patrí Rusku a NATO si zaslúži, aby sa stratilo zo sveta, tvrdí rezolútne Ján Čarnogurský

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info