fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko pripúšťa, že môže opustiť platobný systém SWIFT

Ilustračná fotokoláž @ Shutterstock

Podľa námestníka ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Alexandra Pankina je pre Rusko otázka odpojenia od medzinárodného platobného systému SWIFT aktuálna. „Nejde len o geopolitiku, ale i nevyhnutnosť, ak má krajina napredovať,“ vysvetlil. Uviedli Ria.ru.

Ruská federácia by mohla opustiť medzinárodný platobný systém SWIFT, ktorý používa i Slovenská republika. Pripustil to námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Alexander Pankin.

„Ak vezmeme do úvahy rýchly rozvoj digitálnych mien a blockchainu, je zrejmé, že základ pre medzinárodné zúčtovanie možno vytvoriť na úplne novej technologickej báze,“ uviedol Pankin.

Putin podpísal zákon, ktorý mu umožňuje kandidovať na prezidenta ešte dvakrát

Nielen geopolitika, ale i nevyhnutný pokrok

Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí je vývoj náhradných systémov SWIFT, ktoré budú pokročilejšie a nebudú fungovať ako monopol, „nie len reakciou na súčasnú geopolitickú realitu, ale aj odpoveďou na potrebu modernizácie platieb. Je najvyšší čas zohľadniť pokroky dosiahnuté v digitálnej sfére,“ vysvetlil Pankin.

Prečo je SWIFT dôležitý

SWIFT je celosvetovo používaný medzibankový systém na prenos finančných informácií a uskutočňovanie platieb. Je k nemu pripojených viac ako 11 tisíc najväčších organizácií z asi 200 krajín.

Rusko bude spomaľovať Twitter najmenej do polovice mája

Záverom roka 2020 agentúra Reuters uviedla, že administratíva nového amerického prezidenta Joe Bidena zvažuje rôzne možnosti sankcií proti Rusku za jeho „údajnú“ účasť na kybernetických útokoch na americké vládne agentúry. Jednou z najprísnejších by mohlo byť „odpojenie“ od systému SWIFT.

Ako uviedol podpredseda rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev, treba počítať i s takou možnosťou. Rusko je ale podľa Medvedeva na taký scenár pripravené.

Ani tlačový tajomník ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov nevylúčil možnosť odpojenia Ruska od systému SWIFT. „Situáciu pozorne sledujeme,“ komentoval Peskov.

Ak sa Ukrajina nespamätá, výsledkom môže byť totálna vojna s Ruskom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info