fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

A je to tu: Spojitosť s krvnými zrazeninami a vakcínou od AstraZeneca predsa existuje!

Na snímke budova spoločnosti AstraZeneca v Bruseli FOTO TASR/AP

Proti vakcínam od firmy AstraZeneca sa postavili viaceré štáty, ktoré reagujú na úmrtia svojich občanov po ich použití. Vysoký predstaviteľ EMA teraz vyhlásil, že existuje spojitosť medzi podaním vakcíny a vznikom krvných zrazenín.

Úmrtí po aplikácii vakcíny od firmy AstraZeneca na vznik krvných zrazením vo svete pribúda, a tak sa viaceré štáty vzdali možnosti očkovať touto vakcínou od britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti. Problémami sa zaoberala už aj Európska lieková agentúra (EMA). Podľa šéfa jej vakcinačnej stratégie Marca Cavaleru existuje spojitosť medzi vakcínou od firmy AstraZeneca a prípadmi trombózy, informuje portál hnonline.sk.

Tento týždeň by EMA mohla vydať „predbežné vyjadrenie“

Marco Cavalera, ktorý v EMA vedie tím zaisťujúci schvaľovanie vakcín zdôraznil, že prípady nezvyčajných krvných zrazenín po podaní vakcíny AstraZeneca sú síce veľmi zriedkavé, napriek tomu existuje spojitosť medzi touto vakcínou a prípadmi trombózy. Šéf vakcinačnej stratégie Európskej agentúry pre lieky to dnes povedal talianskemu denníku Il Messaggero. „Je čoraz ťažšie povedať, že neexistuje žiadna súvislosť medzi vakcínou AstraZeneca a veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín,“ uviedol Cavalera a dodal: „Podľa môjho názoru môžeme teraz povedať, že je jasné, že tam spojitosť s vakcínou je. Čo presne túto reakciu spôsobuje, ale zatiaľ nevieme.“

Cavalera spomenul vyšetrovanie prípadov trombóz, ktoré sa vyskytli u ľudí vo veku pod 55 rokov, a to najmä u žien. Hodnotenie a vyšetrovanie prípadov je podľa neho stále „ďaleko od dokončenia“ a EMA poskytne tento týždeň „predbežné vyjadrenie“. Lieková agentúra podľa Cavaleru ale zatiaľ nebude zrejme schopná upresniť vekové kategórie, v ktorých sa očkovanie neodporúča, ako to v predchádzajúcich dňoch urobili niektoré krajiny.

Z 30 nahlásených prípadov vzniku zrazenín vakcínou AstraZeneca už zomrelo 7 ľudí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info