HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rakúsko sa môže v lete „vrátiť do normálu“, tvrdí kancelár Kurz

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz uviedol, že krajina sa môže vrátiť do normálneho života za tri mesiace. Dovtedy by mohli byť už všetci zaočkovaní. Dodal, že kampaň sa ešte zrýchli, ak Viedeň nakúpi vakcínu Sputnik V z Moskvy, informuje portál RT.

Každý Rakúšan bude mať možnosť dostať minimálne prvú dávku vakcíny v priebehu nasledujúcich 100 dní, uviedol Kurz. „Ak použijeme Sputnik V, môžeme kampaň dokonca urýchliť,“ dodal kancelár.

Podľa plánu budú ľudia nad 65 rokov zaočkovaní do konca apríla, ľudia nad 50 rokov prídu na rad v máji. Všetci ostatní dostanú vakcíny od júna.

Ak všetko pôjde podľa plánu, „všetci sa môžeme v lete vrátiť k normálnemu životu,“ uviedol Kurz. Podľa neho „zlomovým bodom“ bude májová imunizácia starších ľudí.

Pandémia Covid-19 zničila až šesť miliónov pracovných miest v EÚ. Najviac postihnutá je mladá generácia

Kurz zároveň varoval, že kým situácia sa v niektorých častiach krajiny zlepšila, nemocnice vo Viedni a vo východných regiónoch Dolného Rakúska a Burgenlandu naďalej zápasia s prílevom pacientov s Covid-19.

Od soboty dostalo viac ako 1,2 milióna (16,11%) obyvateľov krajiny prvú dávku vakcíny proti ochoreniu.

Kurz začiatkom tohto týždňa uviedol, že vláda môže vytvoriť objednávku na milión dávok Sputniku V z Moskvy.

Vakcína ruskej výroby zatiaľ nebola certifikovaná regulátorom EÚ, Európskou liekovou agentúrou (EMA). Slovensko s Maďarskom však začali používať Sputnik V bez schválenia EMA, pretože krajiny strednej a východnej Európy vyjadrili nespokojnosť s tempom zavádzania vakcín zo strany Bruselu.

Nemeckí vedci odhalili trik, ktorý používa koronavírus na ochranu pred imunitným systémom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info