fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Veľký prielom! Vedci určili gén zodpovedný za jednu z najsmrteľnejších foriem rakoviny prsníka

prsia
Ilustračný obrázok / pixabay
Austrálski vedci objavili gén zodpovedný za obzvlášť nebezpečnú formu rakoviny prsníka citlivej na hormóny. Veria, že ich práca môže v budúcnosti tiež poskytnúť genetickú stopu pre liečbu aj iných druhov rakoviny, informuje portál RT.

Už v roku 2012 vedci vytvorili klasifikáciu rakoviny prsníka s názvom Integrative Clustering (IntClust), podľa ktorej rozdelili ochorenie na 10 rôznych podskupín.

Boli medzi nimi aj rakoviny pozitívne na estrogénové receptory (ER +) zvané IntClust2, pričom vynikal najmä jeden gén nazývaný AAMDC. Tieto ochorenia sú jedny z najzhubnejších foriem rakoviny, o ktorých ľudstvo vie.

Tím teraz má podozrenie, že zvýšené hladiny AAMDC môžu chrániť rakovinu pred hormonálnymi liečbami, ktoré by zvyčajne spôsobovali smrť rakovinotvorných buniek. Epigenetička Pilar Blancafortová opísala tento gén ako „súpravu na prežitie“ pre najhoršie formy rakoviny prsníka.

Prieskum ukazuje, že vakcíny na Covid budú neúčinné skôr ako sa nazdáme

„AAMDC môže chrániť rakovinové bunky pred smrťou a udržiavať ich rast, keď je nádor umiestnený v podmienkach s obmedzeným obsahom výživných látok, a keď nemá estrogén, ktorý by zabíjal väčšinu rakovín citlivých na hormóny,“ uviedol Blancafort.

Zosilnené hladiny AAMDC sa nachádzajú aj pri rakovine vaječníkov, prostaty a pľúc, a preto môžu pôsobiť ako stopy, ktoré by umožnili lekárom po celom svete rýchlejšie vystopovať tieto agresívne a odolné druhy rakoviny a kúpiť si drahocenný čas pre cielenejšiu a vďaka tomuto výskumu účinnejšiu liečbu.

Ak ste prekonali Covid a myslíte si, že ste za vodou, mýlite sa. Možno vás čaká ešte toto

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info