fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Suezský prieplav je už opäť uvoľnený

Obrovská kontajnerová loď Ever Given, ktorá takmer týždeň blokovala Suezský prieplav je už nasmerovaná uvoľniť plavebnú dráhu pre čakajúce lode. / TASR/AP

Jedna z najväčších lodí na svete bola v pondelok po takmer týždňovom odstavení uvoľnená z uviaznutia v Suezskom prieplave, informuje USA Today.

Zvýšila sa tým nádej, že stovky čakajúcich lodí už čoskoro preplávajú cez dôležitú globálnu vodnú cestu. Prova nákladnej lode Ever Given uviazla asi štyri metre hlboko v pieskovom dne a následne bola skrížená jej zadná časť a otočená o viac ako 100 metrov ďalej, uviedol vo vyhlásení Úrad pre egyptský Suezský prieplav.

„Bol to výsledok úspešných manévrov tlačenia a vlečenia, ktoré viedli k obnoveniu 80% nasmerovania plavidla,“ uvádza sa vo vyhlásení. Admirál Osama Rabie, ktorý riadi túto autoritu, sa zaviazal, že viac ako 360 lodí čakajúcich na plavbu začne cez kanál čoskoro prúdiť.

Videá ukazovali remorkéry na kanáli, ktoré na oslavu vrieskali. Egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi optimisticky hovoril o úsilí na sociálnych sieťach. „Dnes sa Egypťanom podarilo ukončiť krízu uviaznutej lode v Suezskom prieplave napriek obrovskej technickej zložitosti, ktorá obklopovala tento proces z každej strany,“ tweetoval.

Ruský kozmonaut svetu ukázal, ako vyzerá zablokovaný Suezský prieplav z Medzinárodnej vesmírnej stanice (FOTO)

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info