fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA ZAHRANIČIE

Volaním na neznáme zmeškané číslo riskujete, že na vás chcú zarobiť podvodníci

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Otravné opakované zmeškané hovory majú obeť primäť k tomu, aby zavolala späť. Keďže to urobí dobrovoľne, už sa nemôže sťažovať. Uviedol Tsargrad.tv.

Schéma „zazvoň a polož“ prináša podvodníkom celkom slušné zárobky. „Spameri si isto nežijú v chudobe,“ vraví odborník na konkurenčné techniky Jevgenij Juščuk. Špecialista vysvetlil, prečo sú tieto hovory nebezpečné a ako pri nich postupovať.

Možno sa už i vám stalo, že vám niekto zavolal na mobilný telefón a okamžite zložil. A nemali ste ani čas zdvihnúť. A keď ste sa rozhodli zavolať späť, zistili ste, že ste sa dovolali k podvodníkom.

Podvodníci vsádzajú na vašu zvedavosť

Zmeškané hovory síce nestoja ani cent. No môžu trvať tak dlho, až sa rozhodnete zavolať späť. Podľa Juščuka je schéma „zazvoň a polož“ veľmi dobre premyslená. Slúži na to, aby od vás podvodníci vytiahli peniaze.

Máte z niečoho dobrý pocit? Výskum hovorí, že naša intuícia sa dá vedecky vysvetliť

Funguje to jednoducho. Hlavným cieľom podvodníkov je, aby ste s nimi začali rozprávať. Nie je až také dôležité, či máte o nejakú ponúkanú „službu“ záujem. Alebo ste len pobúrený dotieravosťou a vytrvalosťou spamera na opačnom konci linky.

„Pre podvodníkov je dôležité, aby hovor vôbec začal. Pracujú s takzvanými skriptmi. V podstate na takýchto schémach pracuje hlavne robot. Vytočí číslo a hneď ho vynuluje. A to opakovane a opakovane. Takto testuje tých, ktorí sú pripravení komunikovať,“ vysvetľuje expert.

Ak zavoláte späť, urobili ste to dobrovoľne

Ak zavoláte späť, znamená to, že ste pripravený komunikovať. Už sa nebudete môcť sťažovať na spoplatnenie hovoru. Pretože číslo ste vytočili dobrovoľne. Ďalej sa situácia môže vyvíjať rôznymi spôsobmi.

Že ste narazili na podvodníkov, si možno uvedomíte veľmi rýchlo. Niekedy to trvá dlhšie. Možno na vás podvodníci zarobia len pár centov a možno niekoľko eur.

„Ak si ale uvedomíte, že takto môžu obrať desiatky miliónov ľudí, ide už o celkom slušné peniaze. Spameri teda isto nežijú v chudobe,“ uzavrel Juščuk.

Praha: Na nepovolenom pochode proti pandemickým opatreniam zadržali viacero ľudí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info