fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Naozaj nás všetkých čaká „elektronický koncentračný tábor“?

Ilustračný obrázok © Shutterstock

„Zánik plastových platobných kariet a prechod na čisto bezhotovostné platby znamená riziko, že sa ľudia dobrovoľne nechajú nalákať do elektronického koncentračného tábora,“ varuje ruský ekonóm Andrej Škoľnikov. Uviedol Tsargrad.tv.

„Elektronický koncentračný tábor“ je blízko. Ruský ekonóm Andrej Škoľnikov takto komentoval prognózu generálneho riaditeľa VISA pre Ruskú federáciu Michaila Bernera. Ten predpovedal zánik plastových platobných kariet na ruskom trhu. Podľa neho všetko smeruje práve k tomu. Navyše sa táto tendencia môže zmeniť na alarmujúci koniec. A to na „úplnú kontrolu nad životmi ľudí“.

Generálny riaditeľ spoločnosti Visa v Ruskej federácii predpovedá zánik plastových kariet na ruskom trhu do desiatich rokov.

Centrálne banky „váhajú“ nad digitálnymi menami

Nástup virtuálnych kariet

Podľa Bernera ustúpia plastikové karty zákonite virtuálnym. Ekonóm, politológ a geostratég Andrej Škoľnikov vyjadril presvedčenie, že všetko tomu naozaj nasvedčuje.

Nevylúčil, že zainteresovaní hráči presadzujú digitalizáciu v bankovom sektore v snahe získať kontrolu nad celým finančným obratom v krajine. To znamená, že v podstate chcú mať pod kontrolou každú jednu kopejku. Ale nielen to.

„Ide o niečo horšie. Tu nehovoríme len o finančnom obrate. Hovoríme o úplnej kontrole nad životom človeka. Pretože v tomto prípade sa budú zhromažďovať informácie nielen o platbách a dostupných prostriedkoch. Ale aj o tom, čo ste kúpili, kde bývate a kam idete,“ vysvetlil Škoľnikov.

Digitálni giganti znepokojujú svet (Usam Ozdemirov)

„Všetky tieto informácie prejdú jednou databázou. A v prípade potreby bude celkom ľahké nastaviť analytiku a zhromaždiť informácie, ktoré potrebujete a nepotrebujete. Vrátane toho, aké stránky navštevujete, ako reagujete na sociálnych sieťach a čo prehliadate. To znamená, že takto by mohol vzniknúť elektronický koncentračný tábor. Presne ten, pred ktorým jedni varujú a druhí doň zasa lákajú,“ zdôraznil Škoľnikov.

Možno to bude práve naopak

Hlavný ekonóm Centra rozvoja Valerij Mironov so šéfom VISA v Rusku Bernerom ale nesúhlasí.

„Minulý rok sa množstvo hotovosti v obehu nečakane zvýšilo. Mnoho bánk skončilo. Preto sa ľudia boja uchovať všetky svoje peniaze v bezhotovostnej podobe. Okrem toho je vzhľadom na očakávané zvýšenie daňového zaťaženia možné, že sa tieňové transakcie rozšíria. Preto je dosť možné, že sa dočkáme skôr opačného vývoja. Teda zvýšenia hotovosti v peňažnom obehu. Aspoň pre blízku budúcnosť to môžem povedať naisto,“ zhrnul Mironov.

Bill Gates na čele staviteľov bezhotovostného raja (Valentin Katasonov)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info