fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Strategickému bombardéru sa nečakane aktivoval katapult. Traja piloti nešťastie neprežili

Ruský bombardér Tu-22M3 / Wikipedia Dmitry Terekhov from Odintsovo, Russian Federation

Traja členovia posádky ruského strategického bombardéra Tu-22M3 zomreli po tom, čo sa na letisku pri meste Kaluga nečakane spustil katapult lietadla, informuje portál RT.

O smrteľnej nehode informovali v utorok ruské médiá a krátko na to ju potvrdilo ministerstvo obrany. Katapult sa aktivoval počas predletových príprav a mal za následok smrť troch pilotov.

„Nadmorská výška bola príliš nízka na to, aby sa aktivovali padáky, a traja členovia posádky utrpeli pri pristátí smrteľné zranenia,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Nie je jasné, či došlo počas nehody k zraneniu niekoho iného, keďže lietadlá tohto typu majú zvyčajne na palube štyroch členov posádky.

Taliban hrozí „reakciou“, ak USA do mája nestiahnu vojakov

Tupolev-22M3 je moderný variant ikonického strategického bombardéra z doby sovietskej éry, ktorý je v prevádzke od 70. rokov. Lietadlo bolo opakovane modernizované. Najnovšia aktualizácia, predstavená v roku 2018, dostala vlastné označenie M3M. Najnovší variant prúdového lietadla sa môže pochváliť vylepšenou avionikou, ako aj digitálnou navigáciou a komunikačným vybavením.

Incident v Kaluge je prvou veľkou nehodou lietadla Tu-22M3 od januára 2019. Vtedy sa v Murmanskej oblasti počas mimoriadne nepriaznivého počasia zrútil bombardér rovnakého typu. Lietadlo počas nešťastného pokusu o pristátie explodovalo v plameňoch a okamžite zabilo troch členov posádky.

Bidenove vyhlásenie, že Putin je „vrah“, je skutočne neprijateľné, tvrdí Erdogan

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info