fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ukrajinci budú nútení vzdať sa nehnuteľností na Kryme. Prikazuje to nový ruský zákon

Krym
Hrad Lastovičie hniezdo na Kryme / pixabay
Po minuloročnom dekréte ruského prezidenta Vladimíra Putina majú teraz cudzinci zákaz vlastniť pôdu vo väčšine oblastí Krymu. Kyjev označil tento krok za „právne neplatný“ a sľubuje, že v budúcnosti pozemky vráti, informuje portál RT.

Rusko anektovalo polostrov Krym v marci 2014 po referende. Hlasovanie neuznala Ukrajina ani veľká časť sveta, väčšina národov považuje polostrov za nezákonne obsadený Moskvou.

Nový zákon znamená, že ukrajinskí občania žijúci na Kryme už nebudú môcť vlastniť pôdu, pokiaľ nebudú mať ruský pas. Podľa Alexeja Reznikova, ukrajinského vicepremiéra, od roku 2014 dostalo dokumenty z Moskvy už asi 2,5 milióna Krymčanov.

Podľa nového zákona cudzinci nebudú môcť vlastniť pôdu v 19 z 25 krymských obcí. Vyhláška sa rozširuje o legislatívu prijatú v roku 2011, ktorá zakazuje cudzincom vlastniť majetok v ruských pohraničných oblastiach. Oblasti, ktoré v súčasnosti spadajú pod obmedzenia na Kryme, ležia tiež na ruských hraniciach.

Britské bulvárne plátky prišli so zoznamom Putinových tajných cieľov

Pravidlá pripomínajú, že cudzinci musia previesť svoje práva na pôdu do jedného roka, inak dôjde k jej násilnému predaju.

Kyjev v reakcii označil dekrét za „neplatný“ a tlačový tajomník ukrajinského ministerstva zahraničia uviedol, že „porušené práva zákonných vlastníkov pozemkov“ budú zvrátené, akonáhle bude obnovená ukrajinská suverenita nad polostrovom“.

Podľa krymských úradov vlastnia pozemky na polostrove od apríla 2020 občania z 55 cudzích krajín. Zatiaľ čo väčšinou ide o Ukrajincov, pozemky tu majú aj ľudia z Bieloruska, Nemecka, Izraela a Austrálie.

„Mohli sme ukončiť patový stav v našich vzťahoch, no Biden to odmietol,“ hovoria Rusi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info