fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kauza Dobytkár sa rozrastá. Úplatky už idú do miliónov

Dobytkár
V kauze Dobytkár bolo doposiaľ obvinených 20 fyzických a viacero právnických osôb / TASR
Bývalý vysoký úradník PPA Ľubomír Partika udržiaval podľa polície agrodotačný korupčný kolotoč v chode počas jednofarebnej vlády Smeru-SD. Vtedy, keď ministerstvu pôdohospodárstva šéfoval Ľubomír Jahnátek. Nedávno mu pribudlo obvinenie pre 53 nových korupčných skutkov, informuje portál Aktuality.sk.

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) má dohliadať na férové a transparentné prerozdeľovanie stoviek miliónov z eurofondov medzi slovenských farmárov. Úrad spadajúci pod ministerstvo pôdohospodárstva bol však roky živnou pôdou pre korupčníkov z radov štátnych funkcionárov, eurofondových „poradcov“ a oligarchov. Korupcia nevídaných rozmerov by totiž nemohla fungovať bez podpory ľudí priamo z PPA.

Dôležitým ohnivkom v úplatkárskom mechanizme bol niekdajší výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, ktorý je už takmer rok vo vyšetrovacej väzbe pre obvinenie z korupcie. Neskôr mu spolu s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom a podnikateľom Petrom Kubom pribudlo obvinenie z prania špinavých peňazí.

Najnovšie sa Partikovo meno skloňuje v súvislosti s viac ako pol stovkou úplatkov v celkovej hodnote prevyšujúcej milión eur.

Matovič sľuboval otvorené vládnutie. Avšak realita je iná…

V kauze Dobytkár bolo doposiaľ obvinených 20 fyzických a viacero právnických osôb. Doteraz zdokumentované úplatky presiahli 10 miliónov eur. Minulý týždeň predĺžil sudca Špecializovaného trestného súdu Partikovi, Bödörovi a Kubovi väzbu o tri mesiace.

Partika – 53 nových úplatkov

Bývalému výkonnému riaditeľovi štátnej agentúry pribudlo ďalšie obvinenie z prijímania úplatkov iba nedávno. Pre Aktuality.sk to potvrdil hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Dôvodom sú desiatky nových prípadov korupcie, v ktorých malo figurovať Partikovo meno.

Vyšetrovateľ narátal presne 53 úplatkov v celkovej hodnote prevyšujúcej milión eur. Peniaze platili záujemcovia o agrodotácie, aby mali vôbec šancu získať podporu z eurofondov.

Čaká nás štrajk! Zamestnanci dopravných podnikov už melú z posledného

„V súvislosti s poskytovaním nenávratného finančného príspevku na PPA bolo za ďalších 53 skutkov rozšírené vznesenie obvinenia osobe Ing. Ľ. P. za pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku,“ informoval Slivka.

Nové obvinenie sa týka aj ďalšieho obvineného v kauze Dobytkár – bývalého krajského podpredsedu HZDS Ľubomíra Kropila, ktorý po zadržaní vlani v marci začal vypovedať a rozplietať korupčný reťazec.

Za každý z 53 prípadov mal Kropil zinkasovať štyri percentá z celkovej eurofondovej podpory. Partikovi smerovalo podľa výsledkov vyšetrovania 14 percent z vybranej sumy. Celkovo si tak mohol „privyrobiť“ viac ako milión eur.

Nové obvinenie aj pre Kvietika

Nové obvinenie pribudlo pred časom aj finančníkovi Kvietikovi, dlhodobo spájaného s SNS. Syn herca Štefana Kvietika mal byť na vrchole pomyselného úplatkárskeho rebríčka, keď po voľbách v roku 2016 a nástupe koalície Smer-SNS-Most-Híd k moci pripadlo ministerstvo pôdohospodárstva národniarom.

Kňažko sa obul do Sulík: Je to lacný exhibicionista. Jeho správanie by mohli zhodnotiť psychiatri

Dôvodom Kvietikovho nového obvinenia je úplatok 180-tisíc eur, ktorý mal Kvietikovi od istého žiadateľa o eurofondy priniesť v papierovej škatuli ďalší dôležitý muž – prominentný bratislavský advokát Ján Gajan.

Gajan čelí obvineniu z korupcie pri rozdeľovaní lukratívnych pozemkov pod Tatrami. Stíhajú ho aj pre podvod týkajúci sa okrajovo kauzy Dobytkár a v súčasnosti aj pre úplatok, o ktorom sa rozhodol rozprávať.

Keďže sudca Špecializovaného trestného súdu neposlal Kvietika pre nové obvinenie naspäť do väzby, dozorujúci prokurátor podal sťažnosť. Dnes by mal o nej rozhodnúť Najvyšší súd.

Blaha: Slovensko je vďaka Matovičovej vláde jednou z najhorších krajín a oni riešia Ficove rúška

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info