fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Veterinár upozorňuje: „Ak má váš domáci miláčik problém so srdcom, môže to byť Covid“

zviera
Ilustračný obrázok / Getty Images
Veterinárne stredisko vo Veľkej Británii má obavy, že prenos variantu koronavírusu z človeka na domáce zviera spôsobuje zvieratám zdravotné ťažkosti, informuje portál RT.

Kardiológ Luca Ferasina z Veterinárneho centra Ralph, ktorý je spoluautorom novej správy o infekciách Covid-19 u domácich miláčikov, tento týždeň varoval. Podľa neho „majú silné podozrenie na prenos z človeka na domáce zviera, ale nie naopak“.

Ferasin uviedol, že „nechce zbytočne šíriť paniku“, keďže podozrenia ešte nie sú potvrdené. „Veterinári by si toho mali byť vedomí, aby mohli začať testovať, ak majú podozrenie na potenciálny prípad infekcie Covid u domácich miláčikov,“ dodal.

Ak Matovič do stredy nezmení svoj názor, ministri za SaS podajú demisiu, odkazuje Sulík

Ferasin zdokumentoval „náhly zvýšený počet domácich psov a mačiek s myokarditídou“ vo svojom veterinárnom stredisku medzi decembrom 2020 a februárom 2021. Poznamenal, že nárast sa časovo zhodoval s nárastom variantu Covid-19 vo Veľkej Británii.

„Žiadny z týchto pacientov s myokarditídou nemal v anamnéze srdcové choroby,“ prezradil Ferasin. Vyzval však na ďalšie štúdie, ktoré by skúmali „pravdepodobnosť prenosu z jedného zvieraťa na druhé“.

V januári mali najmenej tri gorily v americkej zoologickej záhrade pozitívny test na Covid-19. Bolo to považované za prvý prípad prenosu z človeka na zviera. Vo februári bola najmenej jedna juhokórejská mačka pozitívna na vírus – čo priviedlo Soul k začatiu testovania domácich zvierat.

Doc. Török šokuje: Slovenskí lekári potrebujú štúdie aj na odtrhnutie toaleťáku!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info