fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Inteligentní pomocníci v domácnosti vás môžu i sledovať

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Vchodové zvončeky, kamery a mikrofóny pripojené k internetu umožňujú sledovať majiteľa odkiaľkoľvek na svete. V niektorých prípadoch môže byť miestnosť zvonku úplne zablokovaná. Čo už predstavuje vážne nebezpečenstvo pre život. Uviedol 1prime.ru.

V poslednom desaťročí sa vo svete aktívne rozvíja sľubné odvetvie – internet vecí. Mnoho zariadení má atypickú funkčnosť. Chladničky sú vybavené obrazovkami, rýchlovarné kanvice dostávajú moduly na pripojenie na internet a televízory majú fotoaparáty. To je len malý príklad vylepšení, ktoré sa formujú v modernom svete technológií. Vraví Pavel Mjasoedov, partner a riaditeľ spoločnosti Intelektuálna Rezerva.

Pohodlie za cenu rizika

Podľa experta je takýto trend jednoznačne zameraný na zlepšenie kvality života. Spolu s ním sa ale objavuje aj množstvo kybernetických hrozieb.

Zariadenia sú ovládané hlasom, prijímajú naše snímky a odosielajú všetky údaje na vzdialené servery. Tam uskutočňujú potrebné riešenia. Napríklad hoci len na kontrolu jasu inteligentného svetla alebo na zobrazenie receptúry na obrazovke chladničky.

Čína, kybernetická vojna s USA a zbrane s umelou inteligenciou (Peter Schweizer)

„Existuje riziko, že počas prenosu budú zachytené informácie alebo biometrické údaje používateľa. Prípadne môžu server napadnúť hackeri. Z týchto údajov sa môže útočník dozvedieť veľa informácií o dotyčnej osobe. Toto však nie je najväčšie riziko, ktoré inteligentné domáce spotrebiče pre náš svet prinášajú,“ varuje Mjasoedov.

Vchodové zvončeky, kamery a mikrofóny pripojené k internetu umožňujú sledovať aktivity majiteľa odkiaľkoľvek na svete v reálnom čase. Zapnutie inteligentných žiaroviek v rôznych miestnostiach bude informovať o pohybe človeka po byte. Senzory na dverách zasa, keď ho opustí. V niektorých prípadoch môže byť miestnosť zvonku úplne zablokovaná. Čo už predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie či dokonca život.

Google chce pribrzdiť blogerov daňami

Už sa neukryjete

To všetko môže dať vášmu partnerovi šancu vedieť, ako a s kým trávite čas. Možnému zlodejovi dá tip na najvhodnejšiu chvíľu na vstup do obydlia.

„Pokrok v ochrane zariadení pred neoprávneným prístupom tiež samozrejme napreduje. V oblasti internetu vecí ale nastáva veľké oneskorenie z hľadiska potrebnej bezpečnosti. Výrobcovia ani spoločnosti tretích strán neponúkajú dostatočne spoľahlivé antivírusy a ochranu. Preto, kým sa technológia inteligentných vecí len vyvíja, treba byť opatrný. Úplne sa spoľahnúť na domácich pomocníkov a poskytnúť im príliš veľa informácií môže byť aj nebezpečné,“ uzavrel Mjasoedov.

Igor Bukovský o dlhom Covide: „Ak sa človek chce neustále báť, ako chce vlastne žiť?“ (video)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info