fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Podpásovka od zdravotníctva v kauze Pfizer: „Áno, neobjednali sme maximum“

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí a hovorkyňa Zuzana Eliášová / TASR

Ministerstvo zdravotníctva urobilo riadny prešľap. Teraz iba so sebazaprením postupne priznáva svoj podiel viny na vzdaní sa časti dodávok vakcín Pfizer. Ich vyšší prísun by aktuálne mohol na Slovensku znížiť počet obetí pandémie koronavírusu, konštatuje portál HN.

Máme od Pfizeru dostatok dávok, ubezpečujeme, že ich je až 5,8 milióna. Takto sa rezort zdravotníctva vyjadroval posledné dni, keď HN otvorili kauzu krátenia dodávok. Teraz nastal posun.

Snažíme sa chybu dobehnúť

Rezort zdravotníctva najprv priznal, že v decembri sme popri objednávke 2,4 milióna vakcín nesiahli po ďalšom balíku 1,2 milióna. V januári sme si mohli zase objednať ďalších 3,6 milióna, no zazmluvnili sme len 600-tisíc a teraz sa snažíme chybu dobehnúť tým, že rokujeme o ďalších 2,8 milióne dávok cez opciu.

Tá však príde už neskôr ako pôvodný kontrakt, čo nám zníži aprílové dodávky oproti iným krajinám.

Právnik: Obmedzenie zákazu zahraničných dovoleniek je v tomto čase v súlade s Ústavou

Rezort spočiatku tvrdil, že využil v januári maximum. Prezidentka Zuzana Čaputová včera poslala list zastupujúcemu ministrovi zdravotníctva Eduardovi Hegerovi, kde žiadala odpovede na päť otázok vrátane časového sledu objednávok a prípadného krátenia oproti maximálnym možným.

Objednávky sme nevyužili

Aj keď rezort presné údaje a časový sled neuviedol, priznal opakované krátenie. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová potvrdila, že v januári si Slovensko v rámci kontraktu na 2,4 milióna dávok „neobjednalo maximálny objem.“ Potvrdila, že naša krajina vtedy „zakontrahovala ďalších 600-tisíc vakcín Pfizer“.

Následne, vzhľadom na to, že sme si neuplatnili všetko, sme si v ďalšom bazári a to opcii objednali nie 1,2 milióna, ako nám maximálne prislúcha podľa nášho počtu obyvateľov v EÚ, ale až 2,8 milióna. Teraz čakáme, či s tým bude Európska komisia a najmä iné štáty súhlasiť.

„Tisíce ľudí zomreli a státisíce sú ubolené z ekonomickej situácie,“ konštatuje Juraj Draxler

Vakcíny prídu neskôr

Opcia má však mať neskorší termín dodávok. A to až na jeseň. Kým základný kontrakt, ktorý sme naplnili len na štvrtinu, začína už v apríli. A slovenský Pfizer potvrdil, že vtedy dostaneme kvôli zníženému objemu objednávky menej ako iné krajiny.

Na tieto okolnosti a časový sled sa pýtala aj šéfka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková. Tá dnes v parlamente chce opäť na kauzu upriamiť pozornosť a informovať médiá o svojich ďalších krokoch.

Podľa hovorkyne Eliášovej „ministerstvo zdravotníctva pri objednávke vakcín v roku 2020 zakontrahovalo objem dávok, ktorý by postačoval na zaočkovanie všetkých obyvateľov SR nad 18 rokov dvomi dávkami očkovacej látky“.

Takže vlastne podľa ministerstva zdravotníctva už teraz máme dostatok vakcín. Len kde momentálne sú?

Sulík pripúšťa trojkoalíciu bez SaS,Matovič mal spomínať predčasné voľby

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info