fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nový výskum tvrdí, že čoskoro budeme cestovať červými dierami. Najprv sa niečo musíme naučiť od Ant Mana

Červia diera
Ilustračný obrázok / pixabay
Tím vedcov vyvinul model, ktorý by umožňoval existenciu priechodných červích dier. Ktoré dodržiavajú fyzikálne zákony bez toho, aby ich teoretická hmota nechávala otvorené. Má to však háčik, upozorňuje portál RT.

Koncept červých dier sa vracia do najrannejších dní práce Alberta Einsteina a Nathana Rosena o všeobecnej teórii relativity. Dvojica teoretizovala o existencii objektu nazývaného Einstein-Rosenov most, čiernej diery, z ktorej nemôže nič uniknúť. Spojenej s bielou dierou, do ktorej nič nemôže vstúpiť. Tá chrlí materiál nasávaný čiernou dierou.

Ich predstavy o prepojení častíc a antičastíc prostredníctvom akýchsi časopriestorových hadíc nikdy skutočne nevyšli, ale boli inšpiráciou pri neskoršej práci na koncepcii červých dier.

Najlepšie mysle v teoretickej fyzike prišli na to, že hoci červie diery môžu slúžiť ako riešenie Einsteinových ohromujúcich rovníc, zrútia sa príliš rýchlo na to, aby sa nimi ktokoľvek pokúsil vôbec prejsť.

Šialené: Univerzita v Manchestri neodporúča používať výrazy „matka“ a „otec“. Niekoho by mohli uraziť

Nový výskum tímu vedeného teoretickým fyzikom Jose Luisom Blázquezom-Salcedom však ponúka možnosť cestovania červou dierou bez potreby zatiaľ teoretickej negatívnej hmoty. Znie to fantasticky, však? Ľudstvo zrazu dokáže jednu vystopovať a prechádzať galaxiami rýchlejšie, ako si dokážu predstaviť naše najdivokejšie sny. No spomaľme trochu.

Aj keď sú navrhované červie diery priechodné, objekt, ktorý nimi prechádza, by musel byť v kvantovom stave, aby fyzika mohla pracovať a zabrániť zrúteniu červej diery. Aj keď by teda mohlo prejsť mikroskopické množstvo atómov, kým ľudstvo nevymyslí zmenšovací lúč, tak skoro sa nikam nedostaneme.

Pripomína vám to Avengerov a Ant Mana? Zdá sa, že na tento „nemožný“ kus sci-fi, si ešte chvíľu počkáme.

Päť bludov o Ivermectine

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info