fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zmenila pandémia vašu vládu na totalitu? Rusko zaviedlo vlastný index slobody

Index slobody Covid-19 / Screenshot

Počet hospitalizácií a úmrtí na ochorenie Covid-19 v mnohých krajinách klesá. Niektoré vlády stále nevrátili občanom slobodu. Rusko cez portál RT zaviedol vlastný index, z ktorého môžete získať informácie o slobode obyvateľstva v danej krajine.

Nový index slobody Covid-19 sleduje popredné svetové ekonomiky. Jeho cieľom je odhaliť, či krajiny obmedzujú svojich občanov. Buď obmedzením základných práv, ako je sloboda pohybu, alebo základných práv, ako sú napríklad možnosť ísť do školy alebo podnikať.

Aby portál minimalizoval zaujatosť, pokúsil sa index rozdeliť na ľahko kvantifikovateľné a vážené kritériá, pričom sa dá každá informácia následne overiť z oficiálnych publikácií.

EÚ zvažuje nákup ruskej vakcíny Sputnik V

Tento index sa ďalej nepokúša merať základný a širší stav občianskych práv v rôznych krajinách – iba to, ako veľmi ich zvýšil Covid-19. Represívna krajina, ktorá neprijala žiadne ďalšie obmedzenia kvôli vírusu, je stále represívnou krajinou.

A taktiež mnohé obmedzenia je možné chápať iba v kontexte konkrétnej epidemiologickej situácie. Portál RT tieto opatrenia iba dokumentuje, pričom nepredkladá argumenty o tom, či sú tieto kroky v konkrétnej krajine oprávnené alebo nie.

Podpredseda Európskej komisie: Počas očkovacieho programu EÚ proti Covid-19 došlo k „chybám“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info