fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR

Herečka sa na Cézaroch vyzliekla do naha na protest proti covid zákazom

Francúzska herečka Corinne Masierová (vľavo) a moderátorka galavečera, komička FOTO TASR/AP

Corinne Masiero vyzvala nápisom na svojom nahom tele predsedu francúzskej vlády Jeana Castexa, aby krajine „vrátil umenie“. Uvádza Ria.ru.

Herečka Corinne Masiero sa počas odovzdávania filmových cien César vyzliekla na pódiu. Rozhodla sa takto protestovať proti zatvoreniu kultúrnych inštitúcií vo Francúzsku kvôli pandémii koronavírusu.

Žiadna kultúra – žiadna budúcnosť

Známe oceňovanie César je od roku 1976 každoročne udeľovaný Francúzskou akadémiou filmových umení a technológií. Tento rok zvíťazil film Alberta Dupontela Šťastie zostať (Adieu les cons). Okrem najlepšieho filmu získal celkovo sedem ocenení. Ceremoniál odvysielala francúzska televízia Canal +.

Na odovzdávanie ceny za najlepšie kostýmy prišla 57-ročná Masiero v kostýme somára natretá červenou farbou. Vyslovila tým podporu neúnavným umelcom, ktorí na neurčito „okupujú“ parížske divadlo Odeon. Chcú týmto krokom docieliť opätovné otvorenie kultúrnych inštitúcií.

Teraz sme úplne nahý

Herečka divákov doslova šokovala, keď sa na konci svojho vystúpenia vyzliekla a zostala nahá. „Teraz sme takí – úplne nahí,“ povedala v súvislosti so stavom kultúry. Na hrudi mala nápis „Žiadna kultúra, žiadna budúcnosť“. Odkazom na zadnej časti tela vyslala výzvu predsedovi francúzskej vlády Jeanovi Castexovi: „Vráť nám umenie, Jean“.

Ako je známe, niekoľko divadiel vo Francúzsku je už dlhšiu dobu obsadených protestujúcimi umelcami účinkujúcimi zväčša na pracovné dohody. Požadujú otvorenie kultúrnych inštitúcií, ktoré kvôli covid opatreniam nefungujú už štyri mesiace. Vystúpenie francúzskej herečky na Césaroch malo podporiť predovšetkým protestujúcich v divadle Odeon. Okupujú ho už od 4. marca 2021.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info