HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Exministerka Laššáková o nástupkyni Milanovej: Rezort ti spadol na hlavu, nemáš ani politický výtlak!

Desať poslancov Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa pridáva k projektu Petra Pellegriniho. Na snímke zľava podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD), poslankyňa Ľubica Laššáková, podpredseda Smer-SD Peter Žiga a poslanec Matúš Šutaj Eštok počas tlačovej konferencie k vzniku novej strany v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Exministerka kultúry a poslankyňa Hlasu Ľubica Laššáková zotrela nástupkyňu v rezorte Natáliu Milanovú. Ministerke podľa Laššákovej spadol rezort na hlavu a nie je schopná nič presadiť v prospech umelcov a kreatívneho priemyslu, informujú topky.sk. 

Laššáková uznáva, že problémy v kultúre sú spôsobené pandémiou, no veľký podiel viny pripisuje samotnej ministerke Milanovej.

„Z celkového jej politického výkonu mám pocit, že rezort doslova na ňu ‚spadol‘. Nemá žiadny politický výtlak v koalícii, neopiera sa o podporu premiéra a nie je schopná presadiť záujmy rezortu v čase pandémie, hoci ľudia v tejto oblasti najviac trpia,“ uviedla Laššáková.

Ako príklad uvádza uznesenie parlamentného výboru pre kultúru a médiá zo septembra 2020. Na základe neho mala ministerka iniciovať vytvorenie nadrezortného orgánu, ktorý by sa postaral o zvýšenie a zintenzívnenie pomoci pre oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu. „Pani ministerka opatrenie nespochybnila, na vláde ho však presadiť nedokázala,“ pripomenula Laššáková.

Chmelár: Ľudia, nebláznite! Nezdieľajte Matovičovo číslo a netešte sa z Draxlerovho hnoja…

Zásadné zlyhania Milanovej vidí pri koncipovaní plánu obnovy. Nedokázala doň presadiť pomoc ľuďom pracujúcim v kultúrno-kreatívnom priemysle. Prácu Milanovej vníma skôr v rovine politického marketingu na sociálnych sieťach než v reálnom výkone

„Upozorňuje na to aj umelecká obec a ľudia pracujúci v kultúrno-kreatívnom priemysle. Jej pomoc je oneskorená, pomalá, nedostatočná. Výzvy sa preto často míňali účinku,“ bilancuje opozičná poslankyňa. Za svetlú výnimku považuje poslednú vyhlásenú výzvu na pomoc neziskovému sektoru v kultúre. „Má svoju logiku a môže pomôcť kultúre,“ konštatuje Laššáková.

Upozorňuje však, že rezortu pod vedením Milanovej chýba jasné stanovenie priorít okrem plnenia „korona pomoci“. Na rozpracovaný koncept zákona ústavnej ochrany novinárov hľadí exministerka s veľkými otáznikmi. Jasnejšou je podľa nej, naopak, snaha strany OĽANO, ku ktorej Milanová politicky patrí, ovládnuť prostredníctvom pripravovanej novely zákona RTVS.

Toto myslia vážne?! Odborníci volajú po posilách a oni nám pošlú vitamíny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info