HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci objavili po prvýkrát vodu a organické látky na asteroide

Ilustračné foto asteroidu / Pixabay

Japonská vesmírna agentúra (JAXA) potvrdila objav dvoch druhov organickej hmoty na povrchu asteroidu. Môže to pomôcť odhaliť tajomstvá života na Zemi, informuje portál RT.

Vedci dôkladne analyzovali materiál odobratý z asteroidu typu S nazývaného Itokawa. Získali ho počas prvej misie sondy Hajabusa v roku 2010. Ide o kremičitý alebo kamenný asteroid.

Vesmírna hornina je považovaná za chondrit. Je to do značnej miery nemodifikovaná vesmírna hornina z prvotných začiatkov slnečnej sústavy. To znamená, že si toho prelietala už dosť.

Vedci z JAXA analyzovali častice asteroidu. Odhalili, že sa na ňom nachádzajú voda a organické látky. Zistili tiež prítomnosť primitívnych (nevyhrievaných) a spracovávaných (ohrievaných) organických látok v rozmedzí jednej tisíciny centimetra, čo znamená, že sa vesmírna hornina v jednom bode zahriala až na 600 stupňov Celzia.

Lekári varujú, že opuch spôsobený vakcínou môže spôsobiť falošnú diagnózu rakoviny

Vedci z Royal Holloway, University of London, sa okrem iného aj domnievajú, že asteroid Itokawa sa vyvíjal niekoľko miliárd rokov začleňovaním kvapalného a organického materiálu. Podobne je to aj v prípade Zeme.

„Tieto objavy sú skutočne vzrušujúce, pretože odhaľujú komplexné podrobnosti o histórii asteroidu a o tom, ako je jeho vývojová dráha podobná dráhe prebiotickej Zeme,“ uviedla vedkyňa Queenie Chanová.

Elon Musk stratil kvôli poklesu akcií až 27 miliárd dolárov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info