HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rok utajovaný trapas Američanov – Indovia im na ruských Suchojoch poslali k zemi pakistanskú F-16

Na obrázku Suchoj SU - 30 MKI Indického letectva, reprofoto YouTube (@Defence Gallery)

Bývalý pilot indických vzdušných síl vyrozprával médiám, ako ruské stíhačky Su-30MKI Indického letectva zmarili útok pakistanských F-16, vyrobených v USA.

Pakistan si pripomenul druhé výročie operácie svojich vzdušných síl počas indicko-pakistanského konfliktu 27. februára 2019. Pakistanský letecký útok bol údajne reakciou na útoky indických vzdušných síl na výcvikový tábor v Balakote 26. februára 2019, v ktorom podľa indických zdrojov vycvičili kašmírskych militantov. Celú aféru oživil portál topwar.ru.

Pakistanci zaútočili

Pakistanské lietadlá zaútočili leteckým úderom na sklady a vojenskú základňu v Narian. 27. februára 2019 sa odohrala bitka medzi indickými a pakistanskými lietadlami. Vo vzdušných bojoch bolo oficiálne zostrelené indické letectvo MiG-21, pričom indická armáda tvrdila, že zostrelila pakistanský F-16. Američania a Pakistan zostrel F-16 odmietli.

Je zaujímavé, že pakistanské vojenské velenie okamžite poprelo samotnú skutočnosť účasti lietadiel F-16 na operácii Quick Response, o to viac, že ​​jedno z nich bolo zostrelené.

Ruské riadené protilietadlové strely s rýchlosťou Mach 6 už visia pod Suchojmi (VIDEO)

Bývalý pilot indického letectva Samir Joshi, ktorý dlhé roky pilotoval Mirage 2000 a bojoval v Kargile v roku 1999, poskytol vlastnú analýzu operácie Rýchla odpoveď. Keďže Joshi je už dlho uznávaným odborníkom v analýze vojenských leteckých operácií, jeho názor možno považovať za autoritatívny.

Po analýze snímok z miesta leteckej bitky 27. februára 2019 dospel Joshi k záveru, že indickému letectvu sa skutočne podarilo zostreliť pakistanské lietadlo F-16. Samir Joshi oznámil, že 27. februára 2019 sa vo vzduchu stretli 2 stíhačky indického letectva Su-30MKI s 8 stíhačkami pakistanského letectva F-16 smerujúce k Džammú a Kašmíru.

Vystrelili tri strely

Podľa Samira Joshiho skupina 4 pakistanských F-16 vystrelila na stíhačky Su-30MKI celkovo tri účinné moderné raketové strely typu vzduch-vzduch (AMRAAM) stredného doletu. Pakistanské lietadlá však neboli schopné zasiahnuť cieľ. Indická armáda následne predstavila trosky AMRAAM tlači, aby dokázala, že Pakistan používa lietadlá F-16. Ostatné pakistanské lietadlá nimi nie sú vybavené.

Stíhačky indického letectva Su-30MKI v protiútoku vypálili na pakistanské F-16.

Napriek početnej prevahe nešlo všetko podľa plánu pakistanského letectva.

Francúzsky pilot si dal selfie počas letu s Su-30. Nazval ju „veľkou stíhačkou“ (FOTO)

Lietadlo Su-30MKI preukázalo vysokú úroveň účinnosti a spoľahlivosti v skutočnom boji. Je pravdepodobné, že indické vojensko-politické vedenie urobilo z analýzy nepriateľských akcií v roku 2019 príslušné závery, ktoré ovplyvnia okrem iného aj politiku týkajúcu sa ďalšej prevádzky Su-30MKI.

Indická strana teraz zvažuje návrh Ruska na kúpu ďalšej dodávky stíhačiek Su-30MKI. Takýto návrh bol medializovaný 3. februára 2021. Médiá už predtým publikovali informácie o plánoch Dillí kúpiť 12 lietadiel Su-30MKI v celkovej hodnote 1,4 miliardy dolárov a modernizovať tie súčasné.

Su-35S sa doslova predvádzala pred davmi fanúšikov na ARMY-2019 (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info