Matovič opäť vytropil medzinárodný škandál. Ukrajina žiada oficiálne ospravedlnenie
04 | 03 | 2021 I Imrich Kovačič / TASR

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny si predvolalo v stredu chargé d'affaires Slovenskej republiky na Ukrajine Matúša Korbu, aby mu vyslovilo protest proti nevhodným vyjadreniam predsedu vlády SR Igora Matoviča počas jeho rozhovoru v relácii Rádia Expres, kde uviedol, že za ruskú vakcínu Sputnik V sľúbil Moskve Zakarpatskú Ukrajinu.


Ukrajinské ministerstvo informovalo o tom na svojej webovej stránke s tým, že žiada od slovenského premiéra oficiálne ospravedlnenie.

"Bez ohľadu na motívy, žáner alebo kontext sú takéto poznámky šéfa slovenskej vlády, ktoré priamo odkazujú na územnú celistvosť Ukrajiny, kategoricky neprijateľné a majú negatívny vplyv na priateľskú a susedskú atmosféru ukrajinsko-slovenských vzťahov," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Podľa neho "žart" slovenského premiéra "znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu".

Chmelár si podal Sulíka, Remišovú, Čaputovú a nešetril ani von der Leyenovú
Slovenský politický a mediálny analytik Eduard Chmelár sa vo svojom najnovšom príspevku na sociálnej sieti prekvapivo zastal Matoviča. A čo je ešte zarážajúcejšie, obhajuje aj spôsob, akým získalo Slovensko ruskú vakcínu. Pri kom si ale nedáva... Čítať ďalej
03 | 03 | 2021 | Diana Zaťková


Rezort ďalej uviedol, že "nevhodné slová predsedu slovenskej vlády sú v rozpore so zásadovým postavením Slovenska na podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc".

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny preto "žiada od predsedu slovenskej vlády Igora Matoviča oficiálne ospravedlnenie za jeho nevhodné poznámky". Ministerstvo dodalo, že ukrajinský veľvyslanec v SR Jurij Muška odovzdal demarš na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Igor Matovič v utorňajšej relácii Rádia Expres na otázku, čo za nákup vakcíny Sputnik V Ruskej federácii sľúbil, so žartom odvetil: "Zakarpatskú Ukrajinu." K tomu následne dodal: "Nič som nesľuboval... len som sa snažil zabezpečiť vakcínu."

Vláda musí podať demisiu, do volieb majú viesť Slovensko odborníci, tvrdí Pellegrini
Celá vláda musí podať demisiu a do predčasných volieb by mala Slovensko viesť vláda odborníkov. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Mimoparlamentné KDH podporuje rekonštrukciu... Čítať ďalej
04 | 03 | 2021 | Imrich Kovačič / TASR