fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedecky potvrdené: Strata čuchu kvôli Covidu ničí partnerský sex! My vieme prečo

Ilustračné foto / pixabay

Už celý dlhý rok bojuje naša planéta s nákazou, ktorá prišla ako blesk z jasného neba. Ohrozuje a ovplyvňuje naše životy vo všetkých ohľadoch. Ukázalo sa už niekoľkokrát, že covid-19 zasahuje aj do sexuálnej sféry. Strata čuchu, ktorá je jedným z najčastejších sprievodných javov, totiž dokáže zamávať s emóciami, upozorňuje portál blesk.cz.

Tím vedcov z University of Chicago analyzoval u 2 084 respondentov. Skúmal, ako u nich strata čuchu ovplyvnila sexuálnej túžby. Pomocou vonných tyčiniek merali silu ich čuchového zmyslu a porovnávali reakcie na vône s frekvenciou sexuálnych myšlienok.

Tiež sa respondentov pýtali, ako sú spokojní so svojím súčasným sexuálnym životom. Autor štúdie Jesse K. Siegel z chicagskej univerzity uviedol: „Horší čuch bol spojený s poklesom sexuálnej motivácie a menším emocionálnym uspokojením zo sexu. Ale nie so zníženou frekvenciou sexuálnej aktivity alebo fyzického potešenia.“

Aj keď teda ľudia so zhoršeným čuchom nevykazovali pokles telesných pôžitkov zo sexu, práve ich emočné prežívanie intímnych chvíľ bolo horšie.

Povedzte sexu áno hneď ráno! Budete krajšia a štíhlejšia

Čuch má spojenie s limbickým systémom

„Podľa článku od autorov výskumu v časopise Journal of Sexual Medicine má čuch silné, evolučne zakorenené spojenie s našim limbickým systémom. Teda tou časťou nervovej sústavy, ktorá je kľúčová pre spracovanie emócií a sexuálnej motivácie,“ vysvetľuje Vojtěch Sláma. Ten je zakladateľ on-line sexshope Yoo.cz, ktorý mapuje sexualitu v Česku.

„Rôzne vône a pachy v nás vyvolávajú záujem o inú osobu alebo pocity vzrušenia. Preto sú tiež medzi zákazníkmi veľmi obľúbené parfumy a vône s prídavkom feromónov,“ pokračuje Sláma. Prežívanie emócií, ktoré je čuchom výrazne ovplyvnené, súvisí nielen so sexualitou, ale aj s celkovou spokojnosťou v partnerskom vzťahu.

Zajačik Zuzany Belohorcovej: Jej posteľ okúsil aj tento slávny futbalový reprezentant!

Potvrdila to aj štúdia Národného ústavu duševného zdravia (NÚDZ), podľa ktorej väčšia emocionálna blízkosť partnerov znamená väčšiu spokojnosť. „Tridsať percent párov uviedlo negatívny dopad pandémie na ich vzťah, tridsaťtri percent neutrálny vplyv a tridsaťsedem percent pozitívny dopad,“ vymenúva Kateřina Klapilová z NÚDZ.

„U zadaných účastníkov výskumu sa tiež počas pandémie zvýšila vnímaná emocionálna blízkosť s partnerom. Tá bola dôležitá pre udržanie spokojnosti vo vzťahu – čím väčšiu emocionálnu blízkosť s partnerom účastníci pociťovali, tým menej často u nich dochádzalo k poklesu spokojnosti vo vzťahu. Naopak ľudia, ktorí označili emocionálnu blízkosť s partnerom ako nižiu, vykazovali počas pandémie častejšie pokles spokojnosti vo vzťahu,“ vysvetľuje závery štúdie Klapilová.

Robíte tiež tieto chyby pri sexe? Poradíme vám, ako to napraviť!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info