HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Jednomotorová stíhačka amerického letectva F-35A má problém – motor

F-35 piatej generácie, reprofoto video (@iz.ru)

Aj keď ešte donedávna bol  F135 najsilnejším motorom používaným v akejkoľvek stíhačke na svete, predstavitelia Pentagonu označili problémy s jeho výkonovým modulom ako kľúčovú príčinu neschopnosti misií F-35.

Pentagon tak stále váha vyhlásiť stíhačku F-35 za plne k boju pripravenú. Jej motor vyrába spoločnosť Pratt & Whitney, ktorú teraz vlastní spoločnosť Raytheon Technologies Corp. Výroba neustále čelí problémom s požadovaným výkonom, ale aj s nízkou produkciou. Situáciu opisuje militarywatchmagazine.com

Paradoxne, nedostatok motorov na jednej strane vyvoláva nadprodukcia lietadiel F-35 na druhej strane. Stíhačka sa v súčasnosti vyrába vo väčších sériách ako ktorékoľvek iné západné bojové lietadlo a isté obdobie bola dokonca jedinou stíhačkou vyrábanou pre americké letectvo. Mnoho vážnych problémov s výkonom lietadla však viedlo k tvrdej kritike zo strany viacerých úradníkov vrátane viacerých ministrov obrany.

Hovorca Pentagonu John Kirby v súvislosti s problémami s mierou bojovej pohotovosti F-35 zdôraznil: „Tím odborníkov sa teraz zameriava na komplexný plán obnovy na zmiernenie dopadu pripravenosti na naše operačné jednotky F-35 … Nepovažujú problémy s motorom za neprekonateľné, teraz je to skôr otázka bezpečnosti letu. “

Budú mať USA problém s výrobou stíhačiek F-35? Čína uvažuje o zákaze vývozu vzácnych zemín

Jedným z vypuklých problémov modelu motora F135 bolo prehriatie povrchovej vrstvy na lopatkách turbíny, čo spôsobí prasknutie lopatiek a znamená to, že je potrebné vyradiť motory z prevádzky skôr, ako sa plánovalo, a častejšie vykonávať údržbu. Lietadlo F-35 tak vyžaduje oveľa väčšiu údržbu ako bežná stíhačka, hoci bolo skonštruované tak, aby plnohodnotne nahradilo F-16.

To sa odráža vo veľmi vysokých prevádzkových nákladoch F-35 na stíhačku s jedným motorom , ktoré výrazne prevyšovali odhady, keď sa program začal, na úrovni približne 31 000 dolárov za hodinu v porovnaní s hodinovými prevádzkovými nákladmi F-16 iba okolo 7 700 dolárov.

Uvidí sa, kedy alebo či vôbec sa vyriešia problémy s bojovou pripravenosťou F-35. Americké letectvo plánuje znížiť viac ako tretinu plánovaných objednávok na lietadlo a namiesto toho kúpiť vylepšené varianty F-16 , lietadla blížiaceho sa k 50 rokom od jeho prvého letu.

Úradujúci minister obrany USA označil najmodernejšiu americkú stíhačku F-35 za „kus šrotu“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info