fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Covid sa stal výhovorkou na porušovanie ľudských práv, tvrdí šéf OSN

generálny tajomník OSN António Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres / TASR

Generálny tajomník OSN António Guterres obvinil autoritárske režimy, že uvalili drastické obmedzenia na práva a slobody a použili vírus ako zámienku na obmedzenie slobody slova a potlačenie disentu, informuje Guardian.

Guterres uviedol, že pandémia Covid-19 vrátila späť roky pokroku v oblasti ľudských práv, a že porušovanie pravidiel „prosperovalo, pretože chudoba, diskriminácia, ničenie nášho prírodného prostredia a ďalšie zlyhania ľudských práv spôsobili obrovskú zraniteľnosť v oblasti ľudských práv v našej spoločnosti“.

Nastal globálny zákrok proti opozičným aktivistom a ochrancom ľudských práv. Zvýšené útoky na novinárov a snahy o obmedzenie slobody prejavucenzúru médiízavedenie invazívnych sledovacích aplikácií a zavedenie extrémnych opatrení dohľadu, z ktorých mnohé pravdepodobne ďaleko prekonajú vírus.

Nedávna správa organizácie Human Rights Watch zistila, že najmenej 83 krajín použilo Covid-19 ako ospravedlnenie útoku na slobodu prejavu. Čína bola obvinená z obzvlášť závažného porušenia, medzi ktoré patrí cenzúra online, invazívne sledovanie a zatýkanie oznamovateľov koronavírusu.

India objavila 240 nových, infekčnejších kmeňov Covid-19

„Čínsky režim pohrozil, zatkol, uväznil a umlčal informátorov a novinárov, ktorí sa pokúsili varovať pred pandémiou alebo o nej informovať. Existujú vážne obavy, že sledovacia technológia, ktorú zaviedla ako súčasť úsilia v boji proti koronavírusu, by sa mohla použiť na ďalšie potlačenie disentu a porušovanie ľudských práv,“ uviedol Benedict Rogers, výkonný riaditeľ spoločnosti Hong Kong Watch.

Vlády na celom svete zlyhávajú pri zaručovaní základných práv na zdravie, vzdelanie a rovnosť, čo postihuje najchudobnejšie, najviac marginalizované skupiny a menšiny.

Guterres uviedol, že nezabezpečenie spravodlivosti v očkovaní je „posledným morálnym pobúrením“, ktoré vyplynulo z pandémie.

Viac ako sto miliónov ľudí bude musieť zmeniť zamestnanie. Môže za to Covid

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie boli viac ako tri štvrtiny zo 128 miliónov dávok vakcín bolo doteraz podaných iba v 10 krajinách. V 130 krajinách s populáciou 2,5 miliardy nebola podaná jediná dávka.

Vplyv na vzdelávanie bol tiež „katastrofický“, pričom OSN tvrdí, že „zatváranie škôl ovplyvnilo okolo 1,6 miliardy detí.“  Je pravdepodobné, že zo škôl predčasne odídu najmä dievčatá. To ich necháva zraniteľnými voči manželstvu detí, skorému tehotenstvu a domácemu násiliu.

 

 

Rusko je posledným ostrovom slobody na svete, tvrdí Volodin

 

Pacientka po klinickej smrti opísala, ako sa „vznášala“ nad lekárom

„Nebezpečenstvo týchto hnutí nenávisti každým dňom rastie. Nazvime ich tým, čím sú: nadvláda belochov a neonacistické hnutia sú viac ako domáce teroristické hrozby. Stáva sa z nich nadnárodná hrozba,“ uviedol šéf OSN a dodal: „Rodová nerovnosť je najväčšou pohromou ľudských práv na svete.“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info