HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Psí ňufák nad zlato. Odborníci vysvetlili schopnosť psov určovať choroby, vrátane Covidu

pes
Ilustračný obrázo / pixabay

Špeciálne vycvičené psy môžu pomocou čuchu určiť úroveň cukru v krvi, rakovinové nádory, epilepsiu a tiež nákazu koronavírusom, informuje portál sputnik.cz. 

Kynológovia tvrdia, že naučiť psa rozoznávať rôzne choroby je možné pri každodennom tréningu za 3 až 5 týždňov. Túto prácu však nemôže robiť každý pes. Kynológovia cvičia len tie zvieratá, ktoré počas výberových skúšok prejavia záujem a majú schopnosť nachádzať správne pachy.

Odborníci poznamenávajú, že každá choroba má svoj špecifický zápach. Ide o to, že keď ľudský organizmus trpí chorobou, spôsobí to zvýšenie telesnej teploty a zápaly, čo spôsobí zmeny vo vôni organizmu. Niektorí psi dokážu určiť aj tie najmenšie zmeny telesnej teploty ľudského organizmu.

Aby pes mohol určiť, či človek trpí nejakou chorobou, musí ovoňať samotného človeka alebo vzorku jeho pachu. Ak zviera detekuje zápach choroby, podá znamenie hlasom alebo gestom. V súčasnej dobe prebieha v Rusku výcvik psov plemena šalajka na určenie zápachu koronavírusovej infekcie.

Archeológovia objavili v Egypte pravdepodobne najstarší známy pivovar

Začiatkom mája 2020 bola zverejnená informácia o tom, že kynológovia a veterinári na francúzskom ostrove Korzika študujú, či sú služobné psy schopné detekovať pomocou čuchu nákazu koronavírusu. Ich fínski kolegovia túto teóriu potvrdili koncom mesiaca.

Aké choroby sú psy schopné určiť?

Nízka hladina cukru v krvi – psy totiž cítia izoprén, čo je chemická látka, ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom dychu. Pri poklese hladiny cukru v krvi hladina látky výrazne stúpa.

Covid je čajíček, môže prísť nový vírus Čierna smrť

Rakovina – s 90% presnosťou psy určujú správnu diagnózu. Psy sú schopné rozoznať napríklad rakovinu prostaty, rakovinu prsníka alebo dokonca rakovinu pľúc. Rakovinu pľúc sa pes učí diagnostikovať na základe dychu. Rakovinu prostaty sú psy schopné určiť na základe zápachu moču.

Epilepsia – psy vedia svojím citlivým ňufákom určiť aj špecifický zápach epilepsie v ľudskom pote a dychu.

Vedci našli možného vinníka za „mozgovú hmlu“ po Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info