HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lekári varujú pred pandemickou bulímiou a anorexiou

Ilustračný obrázok / pixabay

Vedci obviňujú izoláciu Covid-19 z toho, že počet detí s anorexiou a bulímiou stúpa. Obávajú sa aj toho, že  podobný nárast môže nastať aj medzi dospelými, informuje Guardian.

Psychiatri varovali pred „vlnou tsunami“ pacientov s poruchami príjmu potravy, ktorá vyplýva z údajov, ktoré ukazujú stúpajúci počet ľudí, ktorí v Anglicku počas pandémie trpeli anorexiou a bulímiou.

Doktorka Agnes Aytonová, riaditeľka fakulty poruchy stravovania na Royal College of Psychiatrists, uviedla, že počet ľudí, ktorí majú problémy prudko vzrástol v izolácii uzamknutia. Poznamenala tiež, že v Oxforde, kde pracuje, bolo asi 20% prijatých ľudí zvyčajne urgentným odporúčaním, ale tento podiel stúpol až na 80%.

Údaje zverejnené vo štvrtok ukazujú obrovský nárast čakacích dôb pre mladých ľudí a deti o 128% v porovnaní s minulým rokom.

Mladí Briti sa viac obávajú brexitu ako nákazy koronavírusom

Aytonová uviedla, že neexistujú porovnateľné údaje pre dospelých, ktorých počet tiež stúpa. Dodala: „Myslím si, že sociálna izolácia má podľa všetkého zásadný vplyv na duševné zdravie ľudí. Nielen poruchy príjmu potravy, ale aj úzkosť, depresia a užívanie alkoholu. Predpokladám, že úzkosť a poruchy stravovania sú do istej miery úzko spojené.“

„Niektorí ľudia nechcú navštíviť svojho praktického lekára, pretože si myslia, že iní ľudia s Covidom si to zaslúžia viac,“ uviedla. „S poruchami stravovania súvisí veľa hanby.“

Prírastok ľudí zaznamenali aj súkromné ​​zariadenia. Lorna Richardsová, psychiatrička so špecializáciou na poruchy stravovania u dospelých v Priory Group, pripísala nárast týchto porúch viacerým faktorom, vrátane „strachu a neistoty podporujúcich príznaky úzkosti“ a zmien v rutine a domácom živote ľudí.

Deutsches Ärzteblatt: Slováci sa boja juhoafrickej mutácie

„Medzi všeobecnou populáciou tiež existujú rozsiahle obavy z nedostatku fyzickej aktivity a z priberania na váhe v obdobiach uzamknutia, v dôsledku ktorých národ hromadne diétuje aj cvičí,“ uviedla a dodala: „V tomto prostredí sa darí poruchám stravovania.“

Richardsová povedala, že pre niektorých ľudí môže byť zameranie sa na jedlo – či už obmedzovaním, prejedaním sa alebo používaním iných opatrení na reguláciu hmotnosti, ako je nadmerné cvičenie –  spôsobom „zvládnutia uzamknutia“.

Merkelová pripustila chyby v boji proti pandémii

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info