HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

U desiatok ľudí sa po podaní vakcíny proti Covid-19 vyvinulo zriedkavé ochorenie krvi

Ilustračné foto krvného obehu / Pixabay

U najmenej 36 ľudí, ktorí boli zaočkovaní vakcínou od spoločností Pfizer a Moderna v USA, sa podľa správ vyvinulo zriedkavé ochorenie krvi. Jeden pacient zomrel a lekári nemôžu vylúčiť, že za tým nestojí vakcína, informuje portál RT.

Dr. Gregory Michael – 56-ročný pôrodník a gynekológ – zomrel v januári na krvácanie do mozgu. Dva týždne predtým dostal dávku vakcíny proti koronavírusu Pfizer-BioNTech a okamžite sa u neho vyvinula imunitná trombocytopénia, zriedkavá a niekedy smrteľná porucha krvi.

Podľa správy, ktorá bola v pondelok uverejnená na portáli New York Times, je Michael jedným z najmenej 36 ľudí, u ktorých sa tento stav vyvinul po podaní vakcíny proti koronavírusom od spoločnosti Pfizer alebo Moderna. Prípady boli nahlásené do vládneho systému nežiaducich účinkov vakcín (VAERS) pred koncom januára.

Výrobca Kalašnikova predstavil inteligentnú brokovnicu, ktorá vytvorí videozáznam zo streľby (VIDEO)

Imunitná trombocytopénia je zriedkavý stav postihujúci približne 50 000 ľudí v USA. Tento stav je spôsobený tým, že vlastný imunitný systém tela napáda krvné doštičky, ktoré sú zložkou krvi zodpovednou za zrážanie.

S krvou, ktorá sa nedokáže zraziť, sa u pacientov často tvoria vnútorné alebo vonkajšie modriny. V niekoľkých prípadoch, ako napríklad u Michaela, spôsobil tento stav masívne krvácanie.

Jedna pacientka utrpela dva týždne po podaní vakcíny Moderna silné vaginálne krvácanie, pričom bola potrebná transfúzia krvných doštičiek. Ďalšia žena bola hospitalizovaná s modrinami a krvácajúcimi pľuzgiermi v ústach len deň po tom, čo dostala rovnakú vakcínu.

Rozzúrení Briti protestujú proti plánu zakázať alkohol v krčmách

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info