HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maďarsko povolilo ruskú vakcínu Sputnik V

Ruská vakcína na Covid-19 s označením Sputnik V / TASR

Maďarské Centrum národného zdravia (NNK) ukončilo preverovanie ruskej vakcíny Sputnik V proti novému druhu koronavírusu a vydalo povolenie na jeho použitie v Maďarsku. Centrum konštatovalo, že ruská vakcína je bezpečná a účinná, informuje TASR.

Šéf rezortu ľudských zdrojov Miklós Kásler konštatoval, že po vakcínach spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca možno realizovať masové očkovanie maďarského obyvateľstva už aj štvrtou očkovacou látkou. Očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V by sa v Maďarsku mohlo začať už na budúci týždeň. Vyhlásil to v piatok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Prvú zásielku ruskej vakcíny doviezli do Maďarska kamiónom v utorok. Má stačiť na zaočkovanie 20.000 ľudí. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó 22. januára v Moskve oznámil, že Maďarsko nakúpi z Ruska dva milióny dávok očkovacej látky Sputnik V.

Vakcínu proti vírusu SARS-CoV-2 dostalo v Maďarsku dosiaľ 286.379 osôb, z nich 105.242 už aj druhú dávku očkovacej látky. Doterajší počet nakazených v čase pandémie dosiahol 376.495 a bilancia obetí na životoch v tejto krajine je 13.090.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info