HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Eurozóna je na pokraji dvojitej recesie

Ilustračný obrázok / Reuters
Po náznakoch oživenia ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku 2020 opäť poklesla.  Bolo to najmä preto, že vlády uvalili nové obmedzenia na potlačenie ohnísk koronavírusu, informuje portál RT.

Aj keď bol nedávny pokles HDP menej výrazný, ako sa očakávalo, signalizuje to, že európska ekonomika je na pokraji dvojitej recesie. Tento jav nastáva po krátkom zotavení z počiatočnej recesie, po ktorom nasleduje ďalšia kontrakcia.

Európa v prvom polroku utrpela dva po sebe nasledujúce štvrťroky hospodárskeho poklesu, potom sa v júli až septembri odrazila. To, čo Eurostat označil za „najprudší nárast“ v histórii, sa ukázalo ako krátkodobé.

Európska komisia sa dištancuje spoločnosti AstraZeneca

Podľa analytikov môže tento región v prvom štvrťroku tohto roku smerovať k prudšiemu poklesu. Ak sa tieto predpovede naplnia, bude to znamenať, že Európa upadne do ďalšej technickej recesie.

Napriek niektorým pochmúrnym predpovediam sa má eurozóna aj EÚ tento rok skončiť s hospodárskym rastom nad štyri percentá. Prognóza rastu bola nedávno znížená kvôli neistote spôsobenej koronavírusom, a to aj pre najväčšie ekonomiky v eurozóne, ako sú Nemecko a Francúzsko.

 Do Maďarska dorazila prvá zásiela ruskej vakcíny Sputnik V

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info