HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sputnik V by mal chrániť zaočkovaného pred Covid-19 najmenej dva roky, tvrdí výrobca

Ruská vakcína Sputnik V FOTO SITA

Očakáva sa, že ruská vakcína proti Covid-19 Sputnik V bude mať predĺžený imunizačný účinok a poskytne ochranu pred smrteľnou chorobou minimálne dva roky, uviedol šéf vývoja, informuje portál RT.

Odhadované trvanie účinku vakcíny prezradil Alexander Gintsburg, vedúci Výskumného ústavu pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleja, ktorý vyvinul priekopnícku ruskú vakcínu Sputnik V. „Vkladáme do vakcíny veľmi veľké nádeje, ktoré sú založené na experimentálne zhromaždených faktoch, že trvanie účinku vakcíny bude trvať minimálne dva roky alebo viac,“ uviedol Gintsburg.

Gintsburg usporiadal tlačový brífing spolu s ďalšími úradníkmi pri príležitosti zverejnenia predbežných výsledkov štúdie fázy III v prestížnom lekárskom časopise The Lancet.

Sedem dôchodcov v Španielsku zomrelo na Covid-19 aj napriek tomu, že dostali vakcínu od Pfizeru

Okrem odhadovanej dlhšej ochrany, ktorú poskytuje proti Covid-19, sa vakcína môže pochváliť aj nedostatkom akýchkoľvek závažných vedľajších účinkov. S výnimkou občasného zvýšenia telesnej teploty alebo menších bolestí v okolí miesta vpichu vakcína nespôsobila počas pokusov žiadne dlhodobé nepriaznivé účinky.

„Klinické testovania plne potvrdili výsledky, ktoré sa dosiahli už skôr, v prvej a druhej fáze,“ uviedol Gintsburg. „Tieto výsledky naznačujú úplnú bezpečnosť tejto vakcíny. U takmer 30 000 subjektov sa nezistili žiadne vážne komplikácie,“ dodal.

Rakúsko už minulo takmer 50 miliárd eur na zmiernenie koronakrízy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info