HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Akademickej obci už dochádza trpezlivosť. Totálna arogancia a papalášizmus plagiátora Gröhlinga

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Rektora STU aj napriek odvolaniu a škandálu s odmenou stále kryje minister Gröhling. Na vysokých školách to vrie a hrozí ostrá konfrontácia vysokoškolských pedagógov a študentov proti plagiátorovi na čele rezortu.

Čoraz viac sa ozývajú hlasy za vyčistenie akademickej pôdy od politikov, papalášov a plagiátorov. Gröhling aj napriek tejto hrozbe riskuje a bez akejkoľvek diskusie sa aj naďalej snaží spolitizovať riadenie vysokých škôl. Navyše kryje aj nezákonné praktiky vo svojom rezorte.

Naposledy spoločnosťou otriasol škandál okolo odvolaného rektora Slovenskej technickej univerzity prof. Ing. Miroslav Fikara, DrSc. Aj napriek tomu, že bol odvolaný akademickým senátom STU už v minulom roku (26.10.2020), toto odvolanie aj naďalej bojkotuje minister školstva Branislav Gröhling, ktorý naviac kryje ešte aj protizákonné vyplácanie odmien už vyhodenému rektorovi.

Matovič sa správa ako bača na salaši a nás má ako svoje ovce (Imrich Kovačič)

Len nedávno zverejnila Univerzita Komenského svoje vyhlásenie k navrhovaným zmenám vysokoškolského zákona z dielne ministra školstva. Túto výzvu následne podporili ďalšie tri univerzity. Rovnaký postoj už zaujali aj študentské organizácie.

Ide o neprimeraný zásah do akademický slobôd, ktoré sú celosvetovo považované za nedotknuteľné. Na túto tému sa už ozývajú aj hlasy predchádzajúcich ministrov školstva. Nedávno ostro kritizoval konanie ministra v tejto veci aj Dušan Čaplovič, ktorý túto funkciu zastával pred Gröhlingom.

Dôvodom sú aj praktiky rôznych záujmových a politických skupín, ktoré minister kryje. Študenti aj akademici sa už otvorene netaja tým, že im v tejto situácii dochádza trpezlivosť. Ak nezačne minister Gröhling viesť otvorenú a transparentnú diskusiu s vysokými školami, zvažujú štrajk. Minister tak môže paradoxne rozdúchať veľmi nebezpečné ohnisko otvoreného konfliktu, ktorý nemusí skončiť iba štrnganím kľúčov, ako tomu bolo v novembri 1989.

Chmelár: „Je to podobné, ako za Fica. Skutok sa stal, no a čo?“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info