HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA ZAHRANIČIE

Ako dlho trvá, než sa človek vyrovná s rozchodom

Ilustračné foto / Pixabay

Rozchody sú bežnou súčasťou ľudského života. Aj napriek tomu však ide o veľmi bolestné okamihy. Obdobie smútku sa môže zdať nekonečné, píše portál Novinky.cz. Ako dlho skutočne trvá, než sa človek s rozchodom vyrovná?

V známom seriáli Sex v meste predniesla jedna z hlavných postáv Charlotte Yorková ikonickú hlášku, podľa ktorej trvá vyrovnať sa s rozchodom približne polovicu času, ktorú ste s partnerom strávili.

Výskumy sú optimistickejšie. Naznačujú, že ľuďom trvá vyrovnať sa s rozchodom obvykle od troch do šiestich mesiacov. Realita je ale, že neexistuje univerzálny časový úsek, počas ktorého by sa ľudia zvládli vyrovnať so svojím rozchodom.

Osem náznakov, že vás muž podvádza

Prekonať rozchod môže trvať týždne aj roky

Výsledky štúdie z roku 2007 ukázali, že väčšina účastníkov sa cítila lepšie už tri mesiace po rozchode. Obdobná štúdia z roku 2017 potom ukázala, že zlepšenie prišlo až po pol roku. V prípade rozvodov sa čas predĺžil na jeden a pol roka.

„Vyrovnanie sa s rozchodom môže trvať tri týždne, ale aj pol roka alebo dokonca celý život. Závisí do toho, ako veľmi bol vzťah intenzívny, koľko úsilia ste do neho investovali a kto komu zlomil srdce,“ hovorí rodinná terapeutka Jane Greerová.

„Na druhej strane ak váš vzťah mal už od začiatku rezervy a neboli ste si vzájomne príliš blízki, môžete rozchod prekonať aj za týždeň,“ dodáva.

Veci, ktoré môžu pomaly a nenápadne zničiť nový vzťah

Čím viac ste milovali, tým dlhšie trpíte

Pravdou je, že nezáleží ani tak na tom, ako dlho ste s partnerom boli, ale skôr na tom, ako veľmi ste ho milovali a čo viac, do akej miery ste k nemu boli pripútaní. V dlhodobých vzťahoch sa totiž partner stáva súčasťou vašej identity. Po rozchode preto môžete mať pocit, že ste stratili kus seba.

To je niečo, cez čo sa neprenesiete za noc. Ak ste zvyknutí prispôsobovať sa novým situáciám a zmenám, možno sa so svojou novou situáciou zmierite rýchlejšie.

V každom prípade je v tejto fáze dôležité zamerať sa na svoju osobu a posunúť sa v živote ďalej. Skúste zmeniť prostredie, vyskúšajte nový koníček a hlavne, nezanedbávajte sa, ale venujete sa fyzickej a psychickej stránke naplno. Bude to vás stáť čas, ale len tak sa vaše srdce znovu uzdraví a bude môcť znovu milovať.

Ako muži a ženy pristupujú k základným vzťahovým otázkam

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info