Aktivity vo vzdušnom priestore Iraku prevezmú pravdepodobne ruské Migy alebo "Esučká"
17 | 01 | 2021 I brozik

V médiách sa objavila senzačná informácia - „Irak chce predať F-16 a kúpiť MiGi-29 alebo Su-57“. Základom týchto správ je tragický technický stav relatívne nových strojov F-16IQ, ktoré boli nedávno dokonca stiahnuté z anti-Daeš misie. 


Lietadlá F-16IQ teoreticky zodpovedajú štandardu F-16C / D Block 52+, teda poľským Hawks, ich bojové možnosti však Američania obmedzovali. Píše web denfence24.pl.

Web pripomína, že Irak stále  nedostal od USA najnovšie strely vzduch-vzduch AIM-9X Sidewinder krátkeho doletu ani štandardné strely stredného doletu AIM-120C AMRAAM, ale oveľa staršie strely AIM-7M-F1 / H Sparrow a AIM-9L. Pokiaľ ide o výzbroj na ničenie pozemných cieľov, štandardom sú gravitačné bomby a navádzané bomby staršej generácie Paveway II / III a strely AGM-65D / G / H / K Maverick.

Už v polovici minulého roka sa objavili informácie založené na amerických a irackých zdrojoch, že až 20 percent strojov v Iraku je nespôsobilých na let. Podľa leteckej služby Scramble má byť najmenej 10 F-16IQ trvale uzemnených a zvyšok má problémy s náhradnými dielmi, predovšetkým s kľúčovými prvkami avioniky a radaru.

Ešte horšie zneli správy z decembra 2020, keď iracké F-16 mali úplný technický výpadok v rámci medzinárodnej koalície proti Daešu. Iracké správy priamo hovoria, že v bojovej pohotovosti nie je viac ako sedem strojov „bez vážneho rizika“, zatiaľ čo tucet ďalších potrebuje na tento účel kanibalizovať chýbajúce časti iných strojov.

Sýrska protivzdušná obrana odrazila „izraelskú agresiu“, keď vystrelili rakety z libanonského vzdušného priestoru (VIDEO)
Sýrska protivzdušná obrana reagovala na útok izraelských vojenských lietadiel, pričom odrazila niekoľko rakiet nad Damaskom, ktoré boli vystrelené z libanonského vzdušného priestoru, informuje portál RT. Čítať ďalej
27 | 04 | 2020 | Marek Molnár


Všetky tieto informácie tvoria dosť tragický obraz irackej flotily F-16. na druhej strane - Rusko už dosiahlo určitý úspech v zásobovaní Iraku dôležitými zbraňovými systémami, ako sú útočné vrtuľníky Mi-28NE a Mi-35M a protilietadlové systémy Pancir-S1.

V roku 2020 sa okrem iného objavila téma väčšieho irackého nákupu v Moskve. Ide o systémy S-300 alebo S-400 a dodávky lietadiel MiG-29. Posledná uvedená komodita pochádza z ruského leteckého portálu Avia.Pro. Prvýkrát sa v oficiálnych dokumentoch Kremľa objavil návrh, aby si Bagdad mohol kúpiť ruské stíhačky. V januári 2020 zverejnila webová stránka Avia.Pro informácie o potenciálnom pláne kúpy MiG-29 alebo dokonca Su-57. MiG-29 je však oveľa životaschopnejšia voľba, ale vo väčšine verzií je jeho schopnosť presného zamerania pozemných cieľov dosť malá. Z pohľadu Bagdadu ale výhody skôr prevažujú nad nevýhodami a Moskva neobmedzuje dostupné zbrane ani vybavenie - predá všetko, čo si zákazník môže dovoliť.

Nemožno však vylúčiť, že dôjde k akejsi diverzifikácii a obratu Bagdadu smerom k Rusku. Podobný jav sme videli v prípade Egypta. Rusko nielen ochotne podporí pôžičky, ale tiež sa nebude vyhýbať dodávkam najmodernejších zbraní, ktoré si Irak môže dovoliť. Otázkou zostáva, ako možná zmena dodávateľov zbraní ovplyvní účinnosť Iraku v boji proti Daeš.

Na Kindžaly konkurencia ešte dlho mať nebude, tvrdí prezident Putin
Sibírske mesto Kansk vstúpi do armádnej histórie. Formuje sa tam letecký pluk, tvorený so stíhacích Migov - 31K v podvese s raketami Ch-47M2 Kinžal. Čítať ďalej
07 | 11 | 2020 | Ivan Brožík