HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Veľkolepý pohľad na čiernu dieru

vesmír
„Ruža“ formácie hviezd okolo supermasívnej čiernej diery v galaxii známej ako NGC 1097 / Prieskum ESO
V galaxii naozaj ďaleko od tej našej objavili astronómovia neuveriteľne krásny úkaz. Prstenec formujúcich sa hviezd obklopujúci supermasívnu čiernu dieru vyzerá ako lupene ruže, informuje portál RT.

Európske južné observatórium (ESO) zachytilo ohromujúcu hviezdnu svetelnú šou vďaka prístroju MUSE na svojom Very Large Telescope (VLT). Nádherný obrázok zachytáva vzdialenú špirálovitú galaxiu známu ako NGC 1097, ktorá sa nachádza 45 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Fornax.

Supermasívna čierna diera leží v strede fascinujúcej galaxie a mimoriadny prstenec hviezdotvorných oblastí ju úplne obklopuje.

Lodenice po celom svete sú zahltené objednávkami na nemocničné lode

Výskum naznačuje, že žeravý prstenec oblastí formujúcich hviezdy má sieť plynu a prachu, ktorá tvorí špirálu k čiernej diere. ESO uviedlo, že snímka ukazuje „učebnicový príklad“ jadrového prstenca formujúcich sa hviezd.

MUSE, čo je skratka pre Multi-Unit Spectroscopic Explorer, je pripojený k jednému zo štyroch 8,2 metrov dlhých ďalekohľadov. Jeho jedinečný dizajn umožňuje výskumníkom mapovať zložité mechanizmy v mnohých galaxiách a analyzovať vznik hviezd a hviezdokôp.

Teleskop je umiestnený na observatóriu ESO Paranal v púšti Atacama na severe Čile.

Lockdown je neúčinný. Môže dokonca zvýšiť úmrtnosť najohrozenejších skupín, tvrdí štúdia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info