HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Ohliadnutie sa za pohrebom generála Lučanského

Dokumentačné foto / Facebook (#AllForMilan)

Štrba dnes bola hermeticky uzavretá z každého smeru, vrátane poľných ciest. Cez hliadky sa nepodarilo dostať hocikomu. Vláda dnes evidentne čakala nepokoje. Slováci však ukázali, že vedia, ako vyzerá pieta. Prišli si uctiť pamiatku generála Lučanského a povedať posledné zbohom. Kultivovane a slušne.

Kým sme sa dostali do Štrby, zastavili nás 2 hliadky, tretej sme sa vyhli ešte na začiatku, keď sme to zvrtli na Važec namiesto Štrby. Vyjednávanie s každou hliadkou trvalo 15 minút. Chceli vidieť negatívny test na Covid a chceli vedieť dôvod našej prítomnosti v inom okrese ako je naše bydlisko. Boli sme zaznamenaní v systéme a mohli sme pokračovať v ceste… aj bez preukázania sa testom. Evidentne stačilo vysvetliť si, že nekonáme inak ako niektorí naši poslanci či členovia vlády, keď si ctíme svoje právo na súkromie.

Boli sme na spomienke pred policajným prezídiom. Ľudia plakali a modlili sa za generála (FOTO, VIDEO)

Čo bolo zaujímavé, policajti síce robili obštrukcie, ale zároveň sa ospravedlňovali. Priznali aj, že keby na nich vedenie polície nevytváralo nátlak, na počesť Lučanského by zapli aj sirény. Každý sa však bojí… časy sú zlé a o prácu dnes nechce prísť nikto. Napriek tomu však povedali, že mnohí ich kolegovia zo zboru odchádzajú a dôvodom je práve súčasné vedenie a spôsob, akým sa za tejto vlády riadi polícia. Sú na nich kladené požiadavky (represie voči vlastným obyvateľom), ktoré nechcú napĺňať. Štát si však vraj vie poradiť aj s týmto, informovali nás. Miesta sa vykážu ako zrušené „zhora“, aby sa nešírilo, že veľa policajtov odchádza z vlastnej vôle. Kto však potom bude vykonávať prácu policajta, nevedno…

Pohreb Lučanského prebehol v pokoji a bez akýchkoľvek incidentov. Prišlo najmenej 2000 ľudí. Boli aj mnohí miestni, starí ľudia so slzami v očiach… Miestni neveria oficiálnej verzii udalostí okolo smrti generála. A zdá sa, že rovnako aj väčšina slovenskej verejnosti.

Na záver už len biblický verš, ktorý zaznel dnes v kostole na Štrbe (Evanjelium podľa Jána, 18. kapitola): Pilát opäť vošiel do vládnej budovy. Predvolal si Ježiša a spýtal sa ho: „Si židovský kráľ?“ Ježiš odpovedal: „Hovoríš to sám od seba, alebo ti to iní povedali o mne?“ … Pilát mu povedal: „Čo je pravda?“

A to je otázka, ktorá aj po dnešku stále visí vo vzduchu.

Pohreb generála Milana Lučanského, Štrba 8.januára 2021 MINÚTA PO MINÚTE – 2.ČASŤ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info