fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ateisti sú rovnako nebezpeční ako popierači Covid-19, tvrdí najvyšší duchovný ruskej cirkvi

Koronavírus nie je jedinou pandémiou, ktorá sa šíri spoločnosťou, uviedol najvyšší duchovný ruskej pravoslávnej cirkvi. Podľa patriarchu Kirilla je nepriateľom verejného zdravia číslo jeden ateizmus , informuje portál RT.

Biskup v kázni povedal veriacim, že „existujú ľudia, ktorí neveria vôbec v nič – ani v chorobu, ani v nebezpečenstvo – a zanedbávajú lekársku pomoc“.

„Ale my veriaci vieme, že títo hlúpi ľudia existujú. Existuje tiež veľa ľudí, ktorí neveria v Boha – čo je veľmi nebezpečné, dokonca smrteľné. Rovnako ako je dnes nebezpečné, ak ľudia neveria v šírenie infekcie a odmietajú podniknúť kroky na svoju ochranu,“ ďalej poznamenal najvyšší duchovný ruskej pravoslávnej cirkvi.

Kirill ukončil kázeň požiadavkou, aby návštevníci kostola mali dôveru v lekárskych odborníkov a aby dodržiavali pokyny v oblasti verejného zdravia, ktoré sú zamerané na prevenciu šírenia vírusu. Najvyšší ruský biskup bol sám v októbri nútený izolovať sa po kontakte s niekým, kto mal neskôr pozitívny test na Covid-19.

Ukrajinská opozícia spustila petíciu za dovoz ruskej vakcíny Sputnik V

Nie všetci pravoslávni vodcovia však boli pri pandémii tak opatrní, pričom metropolita Eugen, ktorý vedie Jekaterinburskú diecézu v ruskom Urale, povedal miestnym médiám, že „ak niekto ochorie, ale zomrie s vierou v Krista, nebude mať strach, pretože všetci zomrieme.“

Ďalší duchovný, bývalý pravoslávny kňaz známy ako otec Sergius, presadzoval ešte konfrontačnejší prístup k obmedzeniam zavedeným na kontrolu šírenia vírusu. Zamietol žiadosti úradov o zatvorenie kostolov vo svojej farnosti argumentom „kto zasahuje do zatvárania chrámov – dočerta sním aj s jeho celou rodinou“.

Ruské jadrové vlaky z dôb studenej vojny by mohli zažiť svoj návrat, tvrdí vojenský expert

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info