fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Násilnosti v Kapitole odsúdili Pompeo, Bush či Obama

Donald Trump a Barack Obama. FOTO TASR/AP

Líder republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell uviedol, že Kongres sa nenechá odradiť od potvrdenia výsledkov novembrových prezidentských volieb. Vyhlásil to niekoľko hodín po tom, čo stúpenci prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na sídlo amerického Kongresu a prinútili kongresmanov prerušiť zasadnutie. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

McConnell v stredu neskoro večer miestneho času znovu otvoril rokovanie Senátu a sľúbil, že dôjde k potvrdeniu víťazstva Joea Bidena v prezidentských voľbách.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, verný spojenec súčasného prezidenta, odsúdil konanie Trumpových priaznivcov, ktorý vtrhli do budovy Kongresu v hlavnom meste Washington. Vyhlásil, že Spojené štáty vždy odsudzovali politické násilie.

Pompeo uviedol, že podporuje právo občanov pokojne protestovať za svoju vieru a svoje dôvody. „Násilie, ktoré predstavuje riziko pre ostatných, vrátane tých, ktorých úlohou je zaistiť bezpečnosť pre nás všetkých, je doma i v zahraničí neprípustné,“ dodal.

Kongres zamietol námietky proti výsledkom volieb v Arizone, zomreli štyria ľudia

Dianie vo washingtonskom Kapitole odsúdil aj bývalý americký prezident George W. Bush. „Takto sa spochybňujú výsledky volieb v banánovej republike, nie v našej demokratickej krajine,“ uviedol Bush.

Bushov predchodca Bil Clinton vyhlásil, že útok na Kapitol podnietila Trumpova rétorika. Nepokoje podľa jeho slov boli výsledkom kombinácie zámerných dezinformácií, ktoré vyvolali nedôveru v systém a postavili Američanov proti sebe.

Bývalý prezident Barack Obama označil stredajšie násilie „podnecované“ Trumpom za „okamih veľkej národnej potupy a hanby“.

Stovky Trumpových priaznivcov obklopili v stredu budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a desiatky z nich vnikli aj dovnútra po tom, ako sa jeho obe komory zišli na zasadnutí s cieľom potvrdiť víťazstvo Trumpovho súpera Bidena v prezidentských voľbách. V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali.

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v Kongrese bola postrelená do hrudníka žena, ktorá neskôr zomrela. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia vrátane jedného policajta. Podľa televízie CNN polícia zadržala približne 20 osôb. Polícia takisto informovala, že v Kapitole zaistila výbušné zariadenie.

O niekoľko hodín neskôr polícia vyhlásila, že bezpečnosť Kapitolu bola opäť zaistená. O polnoci SEČ začal v celom hlavnom meste platiť zákazu nočného vychádzania. Do ulíc vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície.

 

Protestujúci prenikli do Kongresu, Washington vyhlásil zákaz vychádzania

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info