fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Farage: Chamtivosť Európskej únie pomáha komunistickej Číne ovládnuť svet

Čínsky prezident Si Ťin-pching, predseda Európskej rady Charles Michel, nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a predsedníèka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas videokonferencie EÚ-Čína 30. decembra 2020 v Bruseli / TASR

Britskí politici na čele s vodcom brexitu Nigelom Farageom v reakcii na hromadné zatýkanie prodemokratických aktivistov a politikov v Hongkongu vyzvali Európsku úniu, aby sa vzdala investičného paktu, ktorý uzavrela s Čínskou komunistickou stranou (ČKS). Farage dokonca uviedol, že „chamtivosť Bruselu pomáha čínskemu režimu ovládnuť svet,“ informuje portál Breitbart.

V stredu vykonalo razie po celom meste 1 000 hongkonských policajtov, ktorí zatkli 53 aktivistov a politikov pre údajné „podvratné správanie“, ktoré bolo minulý rok trestané pekinským zákonom o národnej bezpečnosti v bývalej britskej kolónii.

Vodca brexitu Nigel Farage odsúdil postup polície ako „ďalší šokujúci zásah proti demokratickej opozícii v Hongkongu“. Farage poznamenal, že k tomu došlo krátko po tom, čo sa Európska únia a ČKS dohodli na rozsiahlej obchodnej dohode a uviedol : „Bruselská chamtivosť pomáha režimu ovládnuť svet.“

Posledný britský guvernér Hongkongu Chris Patten vyzval EÚ, aby po raziách opustila investičný pakt s čínskym režimom.

Cirkev žiada novinárov mlčať o zneužívaní detí

„Ak sa táto dohoda uskutoční, bude sa vysmievať európskym ambíciám, ktoré treba brať vážne ako globálneho politického a ekonomického hráča,“ uviedol Patten. „Je nepochybne nemysliteľné, aby Európsky parlament podporil mizerný návrh dohody, ktorú chce Európska komisia podpísať s Pekingom,“ dodal.

EÚ vyzvala na okamžité prepustenie aktivistov; nezmienila sa však o investičnom pakte medzi blokom a komunistickým režimom. „Momentálne analyzujeme situáciu, aby sme zistili, ako budeme možno musieť reagovať. Sú nám otvorené ďalšie možnosti, napríklad sankcie,“ uviedol v stredu hovorca Európskej komisie Peter Stano.

Dohoda vo výške 120 miliárd eur, ktorá ešte musí byť schválená Európskym parlamentom a vládami členských štátov bloku, neobsahuje žiadnu zmienku o ľudských právach.

Apple vymazal takmer 40-tisíc hier z čínskeho App Store

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info