fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zatýkania v Hongkongu majú zabrániť zahraničným silám rozvracať Čínu, tvrdí Peking

Príslušníci hongkongských poriadkových síl ukazujú varovný transparent počas protestu demonštrantov na Causeway Bay v Hongkongu 12. júna 2020. / TASR (AP Photo/Vincent Yu)

Nevyhnutnosťou znemožniť „zahraničným silám i jednotlivcom“ spolčovať sa a rozvracať Čínu obhajoval v stredu Peking najnovšie zatknutie piatich desiatok hongkonských opozičných predstaviteľov a aktivistov, medzi ktorých patrí aj jeden občan Spojených štátov.

Píše o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Cieľom policajnej operácie bolo zabrániť, aby sa tieto osoby v Hongkongu mohli vzájomne slobodne dohovárať a pokúšať sa podkopávať stabilitu a bezpečnosť Číny, povedala na tlačovom brífingu hovorkyňa rezortu diplomacie Chua Čchun-jing.

Pri rozsiahlej akcii, na ktorej sa v stredu v skorých ranných hodinách zúčastnilo okolo tisícky policajtov, bolo v Hongkongu zadržaných 53 predstaviteľov opozície. Zatknutí boli na základne nového čínskeho zákona o národnej bezpečnosti. Išlo o doposiaľ najväčšiu raziu v Hongkongu zameranú voči kritikom Pekingu.

Peking ukončil právnu spoluprácu medzi Hongkongom a USA

Podľa hongkonskej opozície súviselo toto hromadné zatýkanie s vlaňajšími neoficiálnymi primárkami, ktoré pred miestnymi parlamentnými voľbami zorganizovali prodemokratické strany. Na opozičných primárkach sa vtedy zúčastnilo viac ako 600.000 Hongkončanov.

Polícia prehľadala aj jednu advokátsku kanceláriu, ktorá je známa tým, že obhajuje ľudské práva. Podľa zdrojov AFP bol pritom zatknutý americký právnik John Clancey, obvinený z protištátnej činnosti. Je to vôbec po prvý raz, čo bol podľa kontroverzného nového zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu zadržaný občan USA.

Zákon o národnej bezpečnosti prijal Peking vlani v júni. Umožňuje prísne trestanie osôb na základe vágne formulovaných obvinení zo separatizmu, terorizmu a spolupráce so zahraničnou mocnosťou. Previnilcom hrozia podľa tejto legislatívy väzenské tresty od troch do desiatich rokov a v najhorších prípadoch aj doživotie.

Rusko je naším najdôležitejším spojencom, tvrdí viac ako 50% Číňanov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info