fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Hospitalizovaným s covidom môže podľa štúdie pomôcť lacný liek proti všiam

Ivermectin / Twitter (@MyslCeska)

Po svete sa už viac ako týždeň očkuje proti Covid-19, ale aj naďalej zostávajú v nemocniciach hospitalizovaní pacienti s ťažkým priebehom ochorenia. A okrem remdesiviru sa snažia doktori prísť aj na inú alternatívu, ktorá môže pacientovi pomôcť. Britská štúdia teraz prišla s tým, že môže pomôcť lacný liek proti všiam a iným parazitom, informuje portál eXtra.

Britskú štúdiu vedie Andrew Hill, ktorý pôsobí ako virológ na univerzite v anglickom Liverpoole. Spolu s tímom prišli na to, že liek ivermectin, ktorý je bežne používaný proti parazitom a je vhodný pre ľudí i zvieratá, výrazne znižuje úmrtia pacientov s covidom. A to až o 80 percent, ako uvádza britský web Daily Mail.

Virológ tiež upozornil na fakt, že pacienti vďaka ivermectinu nemusia stráviť v kritickom stave takú dobu, ako je bežné. Vedci veria, že liečivo dokáže vírus paralyzovať, zahltí celý systém vírusu a nedovolí mu sa naďalej rozmnožovať. V štúdii skombinovali výsledky 11 skúšok protiparazitického lieku na 1400 pacientoch.

Nóri začali vyšetrovať úmrtia po podaní vakcíny na Covid

Z 573 pacientov, ktorí sa nakazili koronavírusom a dostali ivermectin, zomrelo „len“ osem ľudí. Na druhej strane bolo 510 pacientov s rovnakým problémom, tí však dostali placebo, s covidem ich potom zomrelo 44.
Liek proti všiam tiež dokázal skrátiť dobu, počas ktorej sa telo potrebuje vysporiadať s vírusom, o polovicu.

Podľa iných vedcov je však potrebné urobiť ďalší výskum a testy, voči súčasným výsledkom sú však skeptickí. Iné lieky vraj taktiež ukazovali veľký potenciál a nakoniec sa ukázalo, že pacientom s koronavírusom nepriniesli žiadny pozitívny efekt.

Poradná skupina WHO oznámila výnimku v súvislosti s podaním druhej dávky vakcíny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info