HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Saková: Novinári dostali viac dokumentov ako Lučanského komisia

Denisa Saková / Fotokoláž (via Facebook - self)

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková odmietla návrh, aby členom vyšetrovacej komisie bol aj rodinný príslušník zosnulého generála Lučanského, píše na sociálnej sieti bývalá ministerka vnútra Denisa Saková.

Poslankyňa Hlasu-SD upozorňuje, že komisia bola zriadená na základe rozhodnutia ministerky spravodlivosti, ale len na preskúmanie dodržiavania nariadení a vykonávania procesných úkonov príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Komisia nebude nahrádzať žiadne orgány činné v trestnom konaní.

„Keď sme sa s opozičnými kolegami dožadovali či nemôže byť členom tejto skupiny aj niekto z rodiny nebohého generála Lučanského, bolo nám povedané, že by len zbytočne vynášali informácie na verejnosť a vnášali emócie do práce komisie,“ uvádza Saková.

Reprofoto status FB (@Denisa Saková)

Podľa nej členovia komisie nemajú prístup k žiadnym podstatným materiálom a informáciám.

„A zdravotná dokumentácia, ktorá koluje v médiách už niekoľko dní? Tak tú môžeme dostať iba so súhlasom rodiny, ktorá ju – mimochodom netušíme, či vôbec – už oficiálne obdržala. Včera večer dostali médiá viac dokumentov ako my na samotnej včerajšej vyšetrovacej, respektíve kontrolnej komisii. A keď si k tomu všetci čítame citlivé a utajované informácie z vyšetrovacích spisov v médiách na dennom poriadku, tak neviem, čo vlastne my ideme na komisii preverovať, vysvetľuje exministerka.

Poukazuje na to, že členovia komisie môžu nápadmi a podnetmi podporovať vyšetrovanie, prípadne si žiadať informácie od orgánov činných v trestnom konaní, avšak neexistuje žiaden právny podklad, na základe ktorého by im ich mohli vydať.

 

Komisia na vyšetrenie smrti generála Lučanského: Saková sa bude pýtať

 

Saková si preto kladie otázku, načo má byť členkou takej komisie a strácať v nej čas, keď sa dozvie to isté, čo novinári, ktorí však majú k informáciám prístup skôr. Preto naznačuje, že viac by sa opozícia aj verejnosť mohli dozvedieť vďaka rokovaniu branno-bezpečnostného výboru.

„Som rada, že ešte minulý týždeň -sme podali žiadosť o zvolanie branno-bezpečnostného výboru, kde sme požiadali fyzicky dostaviť sa pani ministerku, dočasné vedenie ZVJS aj šéfa väznice v Prešove. Adresovali sme im celú stranu požiadaviek, ktoré očakávame, že nám pozvaní ľudia vysvetlia, zodpovedajú alebo prinesú dokumenty aspoň k nahliadnutiu,“ uzatvára Saková.

Podľa finančných teoretikov náš štát už nepotrebuje policajtov, rozhorčuje sa Saková

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info