fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Odborníci odsúdili „urýchlené“ schválenie indickej vakcíny proti Covid-19

Vakcína proti SARS-CoV-2 / Pixabay

Zdravotnícki experti odsúdili rozhodnutie indickej vlády schváliť domácu vakcínu proti Covid-19 Covaxin, ktorá ešte ani nezverejnila údaje z tretej fázy testovania, informuje portál RT. India v nedeľu schválila vakcínu od spoločnosti AstraZeneca, ako aj menej známu vakcínu Covaxin, ktorá bola vyrobená indickou spoločnosťou Bharat Biotech.

Indické lekárske spoločenstvo rozhodnutie „schváliť vakcínu Covaxin od spoločnosti Bharat Biotech“ všeobecne označilo za „urýchlené“. Indický kontrolór pre lieky All India Drug Action Network uviedol, že je „šokovaný“ a dodal, že „neexistujú údaje o účinnosti, ale existujú „silné obavy“.  Kontrolór ďalej poznamenal, že „je ťažké pochopiť, prečo sa schválila nedokončená vakcína“.

 

Lekárski odborníci tvrdia, že nedostatok transparentnosti a unáhlený súhlas „vyvoláva viac otázok ako odpovedí a pravdepodobne neposilní vieru v naše vedecké rozhodovacie orgány.“ Dr. Gagandeep Kang, jedna z najvýznamnejších indických lekárok, pre Times of India povedala, že „nič také predtým nevidela“, a poukázal na to, že „neexistujú absolútne žiadne údaje o účinnosti, ktoré by boli prezentované alebo zverejnené.“

Pakistan presadil reformu stíhania sexuálnych násilníkov

Poslanec Snemovne ľudu Shashi Tharoor taktiež vyjadril nesúhlas s týmto krokom vo svojom príspevku na Twitteri. „Covaxin ešte nemal skúšky 3. fázy. Schválenie bolo predčasné a mohlo by byť nebezpečné. Jeho použitiu by ste sa mali vyhnúť, kým sa neskončia testovania. India môže medzitým začať s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca,“ napísal.

Mexický prezident odmieta autoritárske opatrenia krajín EÚ proti Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info