fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irán obohacuje urán nad 20 percent. Čína vyzvala k zdržanlivosti

Ilustračné foto iránskej vlajky / TASR

Peking vyzval všetky strany, aby sa usilovali o diplomatické vyriešenie situácie po tom, čo Teherán oznámil, že obnovil obohacovanie uránu nad 20 percent, informuje portál RT.

Irán v pondelok oznámil, že obnovil obohacovanie uránu o 3,67 % viac, než bolo dohodnuté v Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA) z roku 2015. Ide o takzvanú jadrovú dohodu, od ktorej odstúpila americká administratíva prezidenta Donalda Trumpa, aj keď jeho predchodca Barack Obama sa o jej prijatie zasadil významnou mieru.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunyingová na pravidelnom tlačovom brífingu vyzvala na „pokoj a zdržanlivosť“.

„Situácia je veľmi zložitá a citlivá,“ uviedla Chunyingová. Vyzvala všetky strany, aby podnikli správne a nevyhnutné kroky na dosiahnutie komplexnej dohody o iránskom jadrovom programe a aby sa vyhli krokom, ktoré môžu situáciu zhoršiť.

„Najvyššou prioritou je, aby všetky strany tlačili na USA, aby sa čo najskôr a bezpodmienečne vrátili ku komplexnej dohode a aby tiež zrušili príslušné sankcie,“ dodala.

Ukrajina potrebuje vakcíny proti Covid-19. Pomoc z Ruska odmieta

V roku 2015 dosiahli stáli členovia Rady bezpečnosti OSN, USA, Spojené kráľovstvo, Rusko, Francúzsko, Čína a Nemecko dohodu s Iránom o jadrovom programe Teheránu. V rámci dohody bolo obohacovanie uránu obmedzené a sankcie na Irán boli odstránené.

Teherán sa začal od jadrovej dohody vzďaľovať v roku 2019, keď zmluvu vypovedal Donalda Trumpa  rok predtým. Odstúpenie USA od dohody sprevádzali ochromujúce sankcie proti Irán.

Ľudia, ktorí nedôverujú indickej vakcíne proti Covid-19, sú „mentálne postihnutí“, tvrdí indický minister

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info