HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Erdogan sa nebojí sankcií USA, nasadí ruský systém S-400

Recep Tayyip Erdogan / TASR

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa neobáva amerických sankcií. Aj napriek hrozbám Washingtonu nasadí ruský systém protivzdušnej obrany S-400, informuje portál RT.

Turecko nasadí ruský systém protivzdušnej obrany S-400 a nedá sa obmedzovať  žiadnymi hrozbami ani sankciami, uviedol Erdogan. Odvážil sa oponovať Washingtonu, ktorý plánuje uvaliť na Ankaru pre nákup ruskej vojenskej techniky ďalšie sankcie.

„Neviete, s kým máte do činenia. Nech už máte akékoľvek sankcie, nenechajte nás čakať – predstavte ich. Zaplatili sme za F-35. Vyhrážali ste sa nám. Nie sme kmeňový štát. Sme Turecko,“ vyhlásil Erdogan.

Erdoganove ostré slová sú reakciou na nedávne poznámky Pentagónu, ktorý v piatok odmietol turecké testy ruských systémov S-400. Americké ministerstvo obrany uviedlo, že testy čo najostrejšie odsúdi a varovalo, že ​​aktivity Ankary môžu mať vážne ohroziť bezpečnostné vzťahy oboch krajín.

Americké bomby na pohyblivé ciele SDB II Stormbreaker zaradili do služby (VIDEO)

„Naša pozícia bola jasná a neochvejná: systém S-400 nie je v súlade so záväzkami Turecka ako spojenca USA a NATO,“ uviedol Pentagón.

Turecká armáda však trvá na tom, že to tak nie je. V sobotu hovoril o otázke S-400 minister obrany Hulusi Akar, ktorý použil oveľa zmierlivejšiu rétoriku ako Erdogan. Podľa Akara obstarávanie S-400 neznamená, že Turecko sa odcudzilo NATO.

Akar ukázal prstom na ďalšie národy v rámci aliancie, ktoré prevádzkujú ruské systémy protivzdušnej obrany S-300.

Desivý Zirkon úspešne absolvoval ďalší test – zasiahol hladinový cieľ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info