fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Žilinka: Nebol dôvod, aby som sa stretol s Lučanským

Maroš Žilinka / Fotokoláž (via TASR)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil, že Milan Lučanský si zranenia spôsobil sám bez toho, aby sa s generálom osobne stretol, upozorňuje portál noviny.sk

Predposledný deň minulého roka, keď generálny prokurátor verejne vyhlásil, že prvý úraz si Lučanský spôsobil sám a bez zavinenia inej osoby, sa exprezident polície vo väzenskej cele obesil. Na samovraždu podľa vyjadrení oficiálnych miest použil teplákovú mikinu, ktorú uviazal o rám postele. Toto tvrdenie bolo poskytnuté verejnosti bez toho, aby prokuratúra a polícia náležite preverili prvý incident, po ktorom musel byť generál operovaný.

Generálny prokurátor Žilinka uviedol, že pri preverovaní prvého úrazu nemal žiadny dôvod, aby sa osobne s Lučanským stretol, prípadne ho telefonicky kontaktoval. „Ja som nemal ako generálny prokurátor dôvod na to, aby som kontaktoval obvineného. Ja som využil všetky zákonné možnosti na preskúmanie okolností vzniku zranenia a dodržiavania zákonnosti na úseku výkonu väzby,“ vysvetľoval .

Na Facebooku vznikla Petícia za vyšetrenie okolností smrti generála Lučanského

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta označil úmrtie generála za najnepochopiteľnejšiu udalosť roka. „Dôležité teraz je, že vec okamžite a osobne riešil generálny prokurátor, že bolo ihneď začaté trestné stíhanie smerujúce k objasneniu tejto udalosti a že beží v tomto smere vyšetrovanie. V prípade obvinenia  Lučanského musí byť trestné stíhanie zastavené pre jeho neprípustnosť, pretože obvinený zomrel,“ dodal.

Aj podľa špecialistu na trestné právo a advokáta Adriána Kuceka je v prípade smrti obvineného ďalšie trestné stíhanie nemožné. „Preto musí dozorujúci prokurátor bezodkladne zastaviť trestné stíhanie voči takejto osobe. S ohľadom na tieto skutočnosti potom súd nemá už možnosť rozhodnúť o vine alebo nevine obvineného a z tohto dôvodu sa považuje obvinený za nevinného,“ konštatoval advokát Kucek.

Župan Droba zo SaS: „Je mi jedno, kto je pri moci, chcem vedieť pravdu, ako to bolo s Lučanským“

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info