fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Strany si za voľby do NR SR prerozdelili zatiaľ vyše 35 miliónov eur

Fikcia / Fotomontáž (via Shutterstock, TASR)

Politické strany už získali prvé finančné príspevky za výsledok v parlamentných voľbách z februára 2020. Za uplynulý rok im Ministerstvo financií (MF) SR vyplatilo spolu 35 181 881,28 eur. Najviac, zhruba 9,6 milióna eur, získal víťaz volieb hnutie OĽANO. Nárok na štátny príspevok má strana, ktorá získala vo voľbách aspoň tri percentá hlasov. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Hnutie OĽANO získalo podľa rezortu financií 9 628 588,52 eur. „Všetky peniaze v súlade so zákonom míňame na politickú činnosť, alebo na kampane do volieb. Všetko si hradíme z týchto peňazí zo štátneho rozpočtu, aby sme nemuseli byť zaviazaní žiadnemu oligarchovi či finančnej skupine,“ povedal pre TASR predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že všetky informácie sú zverejnené vo výročnej správe. Hnutie deklaruje, že neprijíma žiadne dary ani pôžičky, preto podľa Šipoša fungujú z peňazí, ktoré získali za volebný výsledok.

Strana SaS dostala zatiaľ za výsledok volieb do Národnej rady (NR) SR 2 470 091,72 eur. „Strana SaS má stanovený mesačný rozpočet, ktorého najvyššie položky tvoria osobné náklady, náklady na regióny, prenájom priestorov a kancelárií, reklamné náklady, billboardové kampane, náklady v súvislosti s vozidlami a služby,“ opísal pre TASR generálny manažér SaS a poslanec parlamentu Roman Foltin. „Raz ročne zvykneme usporadúvať kongres, programovú konferenciu a celoslovenské stretnutie krajských a okresných predsedov. Tento rok sa však nič z toho pre koronavírus neuskutočnilo,“ doplnil.

 

Cigániková: Matovič poslal semafor do Mongolska, ale nič iné nenavrhol

Príjmy SaS tvoria podľa Foltina okrem štátneho príspevku aj členské príspevky a dary a iné bezodplatné plnenie. „Strana nemá žiadneho sponzora/donora, najviac prostriedkov pochádza práve zo štátneho príspevku. Dary pochádzajú najmä od našich členov, ktorí stranu finančne podporili práve počas kampane,“ vysvetlil. Na webe strany sú podľa Foltina zverejnené správy o čerpaní prostriedkov počas kampaní, ako i audítorské správy z posledných rokov.

Strana Za ľudí získala za výsledok volieb 2 290 145,81 eur. „Väčšinu tejto sumy sme minuli na úhradu pôžičiek našim veriteľom. Zvyšok ide na chod strany,“ uviedlo pre TASR tlačové oddelenie strany. Za ľudí získala peniaze na svoje financovanie z pôžičiek a darov. „Celková suma pôžičiek predstavovala 3,25 milióna eur a dary strana prijala vo výške približne 130 000 eur. Väčšinu sumy z pôžičiek strana už splatila,“ priblížila strana. Všetky údaje majú byť súčasťou auditu a výročnej správy za rok 2020. Za ľudí deklaruje, že informácie o svojom financovaní zverejňuje na webe strany.

Hnutie Sme rodina získalo za výsledok parlamentných volieb zatiaľ 3 266 463,43 eur. Na otázky TASR o využití prostriedkov hnutie dosiaľ neodpovedalo.

Opozičný Smer-SD dostal druhý najvyšší príspevok, a to 7 077 473,13 eur. ĽSNS získala 3 175 140,15 eur. „Všetky informácie zverejňuje naša strana vo výročnej správe,“ zareagoval hovorca strany Ondrej Ďurica.

 

Kňažko o kapacite lietadla na dovoz testov: „Sulíkov argument pôsobí dosť dementne“

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info