HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Venezuela podpísala dohodu s Ruskom o nákupe 10 miliónov vakcín Sputnik V

Venezuelský prezident Nicolás Maduro hovorí s novinármi po jeho hlasovaní v parlamentných voľbách v Caracase 6. decembra 2020.FOTO TASR/AP

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že dohodol nákup 10 miliónov kusov ruskej vakcíny Sputnik V, pričom dúfa, že dokončí prvé kolo očkovania v prvých troch mesiacoch roku 2021, informuje portál RT.

Maduro ohlásil dohodu v utorok v televíznom prejave a uviedol, že vakcína bude „distribuovaná bezplatne všetkým v krajine, či už sú to Kolumbijčania, Portugalci, Taliani alebo Venezuelčania“, čím odkázal na 900 000 venezuelských migrantov v Kolumbii, ktorým nebola sľúbená vakcína.

Venezuelský prezident uviedol, že novo podpísaná dohoda o obstaraní 10 miliónov dávok Sputniku V bola výsledkom „mesiacov vážnej a zodpovednej práce“, pričom poďakoval ruskému vedeniu za umožnenie masovej vakcinačnej kampane v krajine.

Turecko bude môcť vyrábať ruskú priekopnícku vakcínu Sputnik V, tvrdí minister zahraničia

„Ďakujem prezidentovi Putinovi za tento dôležitý krok na začatie masového očkovania vo Venezuele,“ uviedol Maduro na Twitteri.

Venezuela sa stala prvým národom na západnej pologuli, ktorý sa zúčastnil post-schvaľovacieho procesu s vakcínou, keď v októbri dorazili prvé dodávky Sputniku V.

Maduro poznamenal, že testovania tretej fázy sa ukázali ako úspešné, pričom dodal, že v krajine doteraz neboli spozorované žiadne nežiadúce vedľajšie efekty.

Aj keď Maduro hovoril o očkovaní ako o míľniku v boji proti Covid-19, varoval pred predčasnými oslavami a vyzval verejnosť, aby bola ostražitá a dodržiavala hygienické pravidlá.

Argentína očkuje proti novému koronavírusu ruskou vakcínou Sputnik V.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info