HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EÚ pripravuje investičný pakt s komunistickou Čínou

Na snímke predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníèka Európskej komisie Ursula von der Leyenová poèas tlaèovej konferencie na záver videosummitu EÚ-Èína 22. júna 2020 v Bruseli. FOTO TASR/AP

Členské štáty Európskej Únie politicky podporili plánovaný investičný pakt Bruselu s Pekingom, čím sa uvoľnila cesta pre dohodu medzi najväčšími ekonomickými blokmi sveta, informuje portál Breitbart.

Na stretnutí veľvyslancov nemecké predsedníctvo EÚ uviedlo, že žiadny z členov únie „neuplatnil veto a cesta k politickému schváleniu je tak voľná“. Diplomati zaznamenali „pozitívny vývoj“ v rokovaniach.

Čínske ministerstvo zahraničia minulý týždeň vyhlásilo, že rokovania sa dostali do finálnej fázy. Dohoda môže byť formálne oznámená už tento týždeň. „Musíme byť opatrní, ale pokiaľ bude Čína súhlasiť, do konca týždňa by mohlo dôjsť k oficiálnemu oznámeniu z Bruselu a Pekingu,“ uviedol vysoký vyslanec pre agentúru AFP.

V Rusku zomrelo na COVID-19 trikrát viac ľudí, než uvádzajú štatistiky

Dohoda by bola významným impulzom pre obe strany a posilnila ekonomické väzby medzi gigantmi pred očakávaným januárovým príchodom novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena do Bieleho domu.Jeho tím vyzval Brusel, aby konzultoval záležitosť s Washingtonom.

Tak, aby vás nikto nepočul, alebo: Užite si s partnerom tichý sex

Vedúca ekonomická sila bloku, Nemecko, ktoré do konca roka predsedá EÚ, si za prioritu stanovilo zabezpečenie dohody. Európska komisia, exekutíva EÚ, pred Vianocami uviedla, že návrh „politickej dohody“ je na 95 percent pripravený a potrebuje zelenú z členských štátov.

Záujem o očkovanie zo strany zdravotníkov je zatiaľ na Slovensku rozpačitý

Pentagon odmieta Bidenove tvrdenia, že bráni prechodu moci

Berlín chcel dohodu podpísať už na spoločnom septembrovom summite EÚ – Čína, koronavírus však túto udalosť posunul do sféry online a k podpísaniu dohody nedošlo.

Čína v treťom štvrťroku tohto roku predbehla Spojené štáty a stala sa hlavným obchodným partnerom EÚ. Najmä preto, že pandémia COVID-19 narušila americkú ekonomiku, zatiaľ čo čínska aktivita sa znásobila.

Pri rezervácii letenky sa budete musieť preukázať očkovacím pasom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info